Ślub online? Jeszcze nie, ale dużo załatwimy nie wychodząc z domu

Ślub online? Jeszcze nie, ale dużo załatwimy nie wychodząc z domu

Wiele formalności przed- i poślubnych załatwimy online
Wiele formalności przed- i poślubnych załatwimy online
Źródło zdjęć: © Pexels
04.03.2021 07:23

E-usługi, które przyspieszą załatwianie wielu przed- i poślubnych formalności już działają. Przypominamy, które sprawy można załatwić przez internet.

Pandemia przyspiesza cyfryzację w Polsce, co tyczy się również spraw związanych ze ślubem. Niektóre urzędy umożliwiają już bezpłatną transmisję ślubu online, a wiele spraw związanych z przygotowaniami do ślubu i formalności po nim, możemy załatwić bez wychodzenia z domu.

Przed ślubem

Zanim powiemy "tak", konieczne jest załatwienie wielu formalności, ale na szczęście spora część z nich dostępna jest już w ramach e-usług na portalu GOV.pl. Jednym z koniecznych dokumentów, który uzyskamy online, jest odpis aktu urodzenia. 

- Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister Marek Zagórski. 

Odpis aktu urodzenia możemy uzyskać, wchodząc na stronę GOV.pl i wybierając usługę e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. W tym celu konieczne będzie zalogowanie się na konto GOV.pl przy użyciu Profilu Zaufanego (PZ). Jeśli jeszcze go nie macie, to tutaj podpowiadamy, jak założyć PZ

Co ważne, odpis aktu urodzenia uzyskany w ten sposób, będzie prawomocny jedynie w wersji elektronicznej, dlatego nie ma potrzeby drukowania go. 

Po ślubie

Kiedy już wejdziemy na nową drogę życia, za pośrednictwem serwisu GOV.pl będziemy mogli również zawnioskować o akt małżeństwa. Przyda się np. przy wymianie dowodu osobistego, jeśli zmienialiśmy nazwisko. 

Kolejnym dokumentem, o który możemy zawnioskować online, jest zaświadczenie o stanie cywilnym. W tym przypadku również potrzebny będzie Profil Zaufany do zalogowania się. Ten dokument przyda się do załatwienia np. spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub kredytowych.

Zagórski podkreśla, że podobnie jak inne e-usługi, ta również jest “odmiejscowiona - co znaczy, że nieważne, gdzie przyszliśmy na świat - swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie”. 

Warto pamiętać, że uzyskanie odpisu jest płatne:

  • 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej);
  • 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Po wysłaniu wniosku online należy wybrać formę płatności - online lub tradycyjny przelew. Po tym, jak pieniądze wpłyną na konto urzędu, na naszym profilu GOV.pl, w skrzynce odbiorczej, pojawią się odpowiednie dokumenty. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)