Trwa ładowanie...
d3i6f53

Ślady życia na meteorycie z Marsa? Znaleziono go 40 lat temu

Węgierscy naukowcy twierdzą, że odkryli ślady mikroorganizmów na meteorycie z Marsa. Nowe badania pozwalają wierzyć, że na czerwonej planecie istniało dawniej życie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy na Marsie istniało życie?
Czy na Marsie istniało życie? (Fotolia)
d3i6f53

Poszukiwanie życia na Marsie kojarzy nam się raczej z badaniami przeprowadzanymi na miejscu. Dane zbierane przez sondy czy marsjańskie łaziki pozwalają lepiej poznawać planetę. Ale czasami odkrycia dokonuje się niejako w drugą stronę - analizując to, co przyleciało do nas z Marsa.

Czytaj też: Przełomowe odkrycie na Marsie. Potwierdzono obecność metanu

Właśnie w ten sposób węgierskim naukowcom z Centrum Badań Astronomicznych i Nauk o Ziemi Węgierskiej Akademii Nauk udało się odnaleźć ślady mikroorganizmów. Znajdowały się na meteorycie, który trafił na Ziemię. Został on odnaleziony 40 lat temu na Antarktydzie. Węgierscy naukowcy swoje badania zaprezentowali na łamach "Open Astronomy".

d3i6f53

Czytaj też: Tarcze, roboty albo zmiana genów. Misja na Marsa będzie wyzwaniem dla ludzkiego ciała

Skamieniałe pozostałości materii organicznej mają przypominać ziemskie bakterie. Meteoryt o nazwie ALH-77005 pozwala więc wierzyć, że na Marsie istniały kiedyś warunki do życia.

Zobacz też: Historia meteorytu Allan Hills 84001

To nie pierwszy marsjański meteoryt, na którym mogły zachować się ślady życia. Wcześniej dowodem w sprawie miał być Allan Hills 84001, jednak naukowcy do dziś nie są zgodni, czy tamte pozostałości materii organicznej nie były po prostu efektem trafienia na Ziemię.

d3i6f53

Podziel się opinią

Share
d3i6f53
d3i6f53
Więcej tematów