Trwa ładowanie...
d3zrbze

Skype i Cortana też podsłuchują. Microsoft nie lepszy niż Apple, Google i Amazon

Kolejne rozczarowanie w kwestii prywatności. Nie tylko narzędzia Google, Apple'a czy Amazona nie chronią naszej prywatności. Microsoft wcale nie jest od nich lepszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejni giganci podsłuchują swoich użytkowników
Kolejni giganci podsłuchują swoich użytkowników (Pixabay.com, Fot: Pixabay.com)
d3zrbze

Wiadomości o zaniedbaniach gigantów w kwestii podchodzenia do prywatności użytkowników, już coraz mniej dziwią. Zaczęło się od Google i Amazona - oburzenie opinii publicznej wywołały doniesienia o tym, że Alexa i Asystent Google przesyłają do analizy przez żywego człowieka niektóre z nagrywanych przez nas rozmów. Głosy krytyki były na tyle duże, że firmy oficjalnie ogłosiły wstrzymanie tego typu działań.

Wszyscy, którzy śledzą świat technologii, wiedzą, że Google i Amazon nigdy nie były najlepszymi przykładami firm dbających o prywatność. Inaczej rzecz się miała z Apple - firma miała pod tym względem dobrą reputację. Dlatego tym bardziej zaskakujący i rozczarowujący okazał się fakt, że Siri również przesyła próbki dźwiękowe do analizy. Firma także wstrzymała proceder pod wpływem negatywnych komentarzy.

d3zrbze

Microsoft nie lepszy

Teraz do niechlubnego panteonu firm, które nie dość poważnie podchodzą do naszej prywatności dołączył Microsoft, który też miał być firmą dbającą o prywatność. I tak jak w przypadku Apple, jest to wiadomość obnażająca fakt, że często za marketingową fasadą nie kryją się potwierdzające ją praktyki. Jak podaje "Vice", Skype Translator i Cortana także wysyłają wylosowane próbki nagrań do analizy.

Tak jak w przypadku Asystenta Google, Siri i Alexy – próbki nagrań nie są sprzężone z kontem użytkownika i przesłuchujący je ludzie nie mogą powiązać tych materiałów z konkretnymi użytkownikami.

d3zrbze

Sprawa nie jest tak kontrowersyjna w przypadku Cortany, ponieważ przy pierwszym jej uruchomieniu, jedna z plansz wysyła do nas zapytanie o pozwolenie wysyłania nagrań do analizy. Domyślnie zaznaczony jest brak zgody.

W przypadku Skype Translatora nie jest już tak kolorowo. Nie ma tam opcji wyłączania wysyłania próbek głosowych, a żeby w ogóle dowiedzieć się o fakcie ich wysyłania, trzeba odnaleźć regulamin i dokładnie go przewertować.

d3zrbze

Podziel się opinią

Share

d3zrbze

d3zrbze
Więcej tematów