Trwa ładowanie...
dus9lk1

SkróTech. Najważniejsze Wiadomości Dnia [18.07.2019]

Na krajowym podwórku minister Andruszkiewicz przestrzega przed FaceApp, a PKP chwali się sukcesem Wi-Fi w Pendolino, Tymczasem świat śmieje się z wpadki NATO, które omyłkowo ujawniło lokalizacje baz z bronią jądrową. Oto telegraficzny skrót 18 lipca 2019 roku w branży technologicznej.-
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Andruszkiewicz przestrzega przed FaceApp
Minister Andruszkiewicz przestrzega przed FaceApp (PAP)
dus9lk1

Podczas gdy media społecznościowe są zalewane przez przerobione zdjęcia z apki FaceApp, narzędzie budzi coraz większe wątpliwości wśród ekspertów i polityków. Podejrzewa się, że służy do zbierania danych przez służby rosyjskie - bo z tego właśnie państwa pochodzi.

- Przestrzegam, by zawsze czytać regulaminy aplikacji, którym dajemy dostęp do danych w naszym telefonie - mówi WP Tech Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w resorcie cyfryzacji. - Eksperci mówią, że FaceApp może mieć konotacje rosyjskie. Może nawet mieć coś wspólnego ze służbami, więc tym bardziej bądźmy ostrożni - zaleca polityk.

Jego zdanie podziela dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, Maciej Kawecki. "Ministerstwo Cyfryzacji z inicjatywy Marek Zagórski podejmie stosowne kroki prawne względem aplikacji" - napisał na Facebooku Kawecki, nie ujawniając jednak dalszych szczegółów.

dus9lk1

Polacy pokochali Wi-Fi w Pendolino

Topowe pociągi PKP Intercity przed długi czas miały jeden zasadniczy problem. Chodzi oczywiście o brak Wi-Fi, którego nie można było zainstalować z uwagi na warunki umowy z włoskim producentem i - jak tłumaczyło PKP - problemy natury operacyjnej.

Ale w końcu się udało. I jak wykazują statystyki, choć ciężko tu mówić o zaskoczeniu, pasażerowie są z tego faktu bardzo zadowoleni.

Pendolino Wikimedia Commons CC0
Pendolino (Wikimedia Commons CC0)

Do końca czerwca 2019 roku, czyli w ciągu pierwszego półrocza funkcjonowania usługi bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do internetu w pociągach Express InterCity Premium (EIP) z usługi skorzystało 206 tysięcy podróżnych" - chwali się Intercity na swojej stronie.

dus9lk1

Wszyscy wiedzą gdzie NATO ma broń jądrową

Raport Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zdradzał tajne informacje wojskowe. Błąd sprawił, że cały świat poznał rozmieszczenie amerykańskiej broni jądrowej w Europie. Sprawę odkryli dziennikarze belgijskiego "De Morgen". Dopiero ich zdecydowana interwencja doprowadziła do skorygowania feralnego dokumentu. To rodzi istotne obawy o stan obronności.

F-35 - Turcja postawiona przed ultimatum

A skoro już o militariach mowa - zaognił się spór na linii USA-Turcja, dotyczący myśliwców F-35. Waszyngton zdecydował się odciąć Turcję od swych najnowszych samolotów po tym, jak rząd tureckizakupił rosyjski system obrony powietrznej S-400.

dus9lk1

Wcześniej kilkukrotnie straszyli sankcjami, ale Erdogan nie wycofał się z umowy z Rosjanami. Teraz Stany Zjednoczone muszą poszukać nowego podwykonawcy, gdyż Turcja odpowiadała za produkcję aż 937 części do F-35, w tym 400 unikatowych.

F-35, myśliwiec Wikimedia Commons CC BY
F-35, myśliwiec (Wikimedia Commons CC BY)

18 lipca 2019 roku - co poza tym?

Naukowcy podzielili się ze światem odkryciem wysp o wysokim poziomie skażenia promieniotwórczego, znacznie przekraczającym Czarnobyl i Fukushimę. Wprawdzie są to obecnie obszary niezamieszkane przez człowieka, ale wcześniej prowadzono tam liczne testy jądrowe, i to tłumaczy problem.

dus9lk1

Dla odmiany, w Rosji w obwodzie twerskim - pomimo awarii w elektrowni atomowej - nie ma ponoć mowy o skażeniu. Jak podaje Rosenergoatom, cytowany przez RIA Nowosti, doszło do awarii jednego z transformatorów napięcia. Trzy z czterech reaktorów odłączono dla bezpieczeństwa.

Na zakończenie, dla uspokojenia emocji - jeden z deweloperów ujawnił kolejne szczegóły o "Cyberpunk 2077". Dowiedzieliśmy się, że polska superprodukcja otrzyma w pełni otwarty świat i specjalny tryb dla najbardziej zapalonych graczy. Apetyt cały czas rośnie.

dus9lk1

Podziel się opinią

Share
dus9lk1
dus9lk1
Więcej tematów