SkróTech: Najważniejsze wiadomości dnia [08.07.2020]

SkróTech: Najważniejsze wiadomości dnia [08.07.2020]
Źródło zdjęć: © NASA, NOAA

08.07.2020 21:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Katastrofalne skutki globalnego ocieplenia, nowe niepokojące dane na temat koronawirusa i niebezpieczne systemy monitoringu domowego. To tylko najważniejsza cześć wiadomości z dzisiejszego dnia.

Ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się częściej

Do takich wniosków doszli naukowcy analizujący dane z ponad 36 000 stacji pogodowych. fale upałów czy ulewne deszcze będą zdarzać się coraz częściej i niestety w dużej mierze jest to "zasługa" działalności człowieka. Na ten temat udało nam się porozmawiać ze Zbigniewem Karaczunem, ekspertem Koalicji Klimatycznej.

Kolejne konsekwencje globalnego ocieplenia zauważymy… w naszych portfelach. Zdaniem ekspertów, wyższe temperatury do 2100 r. mogą obniżyć światowy PKB o ponad 20 proc. To kolejny dowód na to, że zmiany klimatu są jednym z czynników napędzających nierówności społeczne.

Kamera IP może pokazać włamywaczom

Systemy domowego monitoringu są coraz popularniejsze, ale eksperci ostrzegają, że kamery IP mogą stać się narzędziem w rękach przestępców. Co ciekawe, nie chodzi wcale o podglądanie obrazu. Grupa naukowców z Queen Mary University of London (QMUL) i Chińskiej Akademii Nauk wyjaśnia, w jaki sposób system może zostać wykorzystany w celach naruszenia naszej prywatności.

Koronawirus a dystans społeczny

Koronawirus SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się na odległość ponad dwóch metrów - wynika z najnowszych badań zespołu pod przewodnictwem prof. Lidii Morawskiej. Naukowcy ostrzegają, że w związku z tym wymagany obecnie dystans społeczny nie jest wystarczający. Eksperci tłumaczą również, jakie środki bezpieczeństwa powinny zostać podjęte, by spowolnić pandemię.

Nowa funkcja w Mapach Google

Nowa funkcja w Mapach Google pomoże odnaleźć się na drodze. Jak wynika z doniesień, trwają testy związane z wyświetlaniem informacji o sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Taka funkcja z pewnością ułatwi życie wielu kierowcom, a o tym, jak ma działać, wyjaśniliśmy w tym artykule.

Naukowcy stworzyli pentadiament

Naukowcy z University of Tsukuba w Japonii opracowali metodę przestawiania atomów węgla w diamencie, która uczyniła minerał twardszym niż dotychczas. Ten niezwykły pentadiament może znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle. O tym, jak udało się naukowcom osiągnąć ten niezwykły materiał i do czego będzie można go użyć, przeczytacietutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)