Składanie wniosków alimentacyjnych od stycznia szybciej - przez internet i z e-podpisem

Składanie wniosków alimentacyjnych od stycznia szybciej - przez internet i z e‑podpisem

Składanie wniosków alimentacyjnych od stycznia szybciej - przez internet i z e-podpisem
Źródło zdjęć: © flickr / William Hook / CC
13.10.2015 11:21, aktualizacja: 13.10.2015 11:53

Od nowego roku, m.in. dzięki bezpiecznemu podpisowi elektronicznemu, dokumenty niezbędne przy składaniu wniosku o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego będzie można przesłać przez internet.

Obecnie, żeby złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego, należy zanieść go osobiście do urzędu gminy lub miasta właściwego na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, otworzy nowe możliwości przed obywatelami. Dzięki zmianom, które wejdą w życie 1 stycznia 201. roku, o świadczenia z funduszu alimentacyjnego będzie można ubiegać się nie tylko tradycyjnie, ale także przez internet. Elektronicznie będzie można uzyskać również wydaną przez organ decyzję.

Nie musisz jechać do urzędu, by złożyć wniosek

Składanie wniosków drogą internetową jest korzystniejsze, niż drogą tradycyjną.

Niweluje bariery przestrzenne i czasowe – dokumenty można przekazać urzędowi o każdej godzinie, w każdym dniu tygodnia oraz zdalnie. Skraca też czas wydania decyzji przez organ. Ponadto zmniejsza ryzyko zaginięcia dokumentu i minimalizuje błędy w ich wypełnianiu.

E-podpis potrzebny do składania wniosków bez wychodzenia z domu

Jak wiadomo, wszystkie dokumenty, które przekazujemy do urzędów, muszą mieć nasz podpis. W przypadku tradycyjnej drogi ich dostarczenia, wymagana jest sygnatura odręczna.

Jeśli świadczeniobiorca zdecyduje się na przekazanie dokumentów przez internet, będzie musiał zastosować ustawowo zrównany z podpisem odręcznym bezpieczny podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Warto dodać, że dzięki pierwszemu narzędziu złoży nie tylko dokumenty do funduszu alimentacyjnego. Z bezpiecznym e-podpisem drogą elektroniczną może załatwić o wiele więcej spraw –. więcej, niż posiadając profil zaufany.

Bezpieczny podpis elektroniczny – jeden do załatwienia wielu spraw

Bezpiecznego podpisu elektronicznego można używać do:

• elektronicznego podpisywania umów i dokumentów w obrocie handlowym i cywilno-prawnym,
• w korespondencji z urzędami oraz do podpisywania pism i decyzji administracyjnych przez urzędy,
• podpisywania faktur elektronicznych,
• zarejestrowania działalności gospodarczej (CEIDG)
• składania deklaracji celnych i podatkowych,
• zgłoszeń ubezpieczenia społecznego (również system PUE ZUS),
• podpisywania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego,
• podpisywania raportów dla Generalnego Inspektora Informacji Finansowej,
• korespondencji z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych,
• podpisywania dokumentacji medycznej

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Po nowelizacji podpisu elektronicznego będzie można użyć też do podpisywania wniosków o przyznanie świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej, a także w procesie wydawania Karty Dużej Rodziny i orzeczeń o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności.

Bezpieczny e-podpis – proste uzyskanie, proste użytkowanie

–. Do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego potrzebny jest zestaw, w skład którego wchodzi: czytnik kart, karta kryptograficzna na której wgrany jest certyfikat właściciela oraz dedykowane oprogramowanie służące do składania i weryfikacji e-podpisu. Można go zakupić w sklepie internetowym, z dostawą do domu – mówi Mariusz Janczak z Certum

–. Aby rozpocząć używanie zestawu, wystarczy raz potwierdzić swoją tożsamość w jednym z punktów rejestracji, punktów partnerskich lub u notariusza.
Samo użytkowanie bezpiecznego e-podpisu jest banalnie proste. Wystarczy w specjalnej aplikacji wybrać dokumenty, które chce się opatrzyć sygnaturą i kliknąć „podpisz”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)