Trwa ładowanie...
d461vhj
Internet

Sieć pełna niebezpieczeństw. Jakie metody hakerzy stosują najczęściej?

Verizon, amerykański gigant telekomunikacyjny, opublikował wyniki swojego corocznego raportu na temat bezpieczeństwa w internecie. Wyróżnił w nich sposoby, za pomocą których hakerzy najczęściej zyskują dostęp do chronionych danych firm i instytucji. Mimo że użytkowników sieci nieustannie uczula się na typowe zagrożenia, to metody hakerów pozostają skuteczne, chociaż nie zmieniają się od lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sieć pełna niebezpieczeństw. Jakie metody hakerzy stosują najczęściej?
(Artur Marciniec - Fotolia.com)
d461vhj

W raporcie Verizona uwzględniono niemal 80 tysięcy incydentów bezpieczeństwa z 61 krajów, w tym 2122 potwierdzonych włamań. Aż 96 procent z nich było wynikiem zastosowania przez hakerów znanych i dobrze opisanych metod, praktycznie niezmiennych od dekady. I to nawet mimo tego, że istnieją przeciwko nim skuteczne zabezpieczenia. Pokazuje to z jednej strony, że wiele firm i instytucji ciągle nie chroni się dostatecznie dobrze, a z drugiej – że wciąż najsłabszym ogniwem pozostaje w nich człowiek. Inaczej mówiąc – użytkownicy internetu wciąż dają się nabierać na najprostsze sztuczki.

Najwięcej przypadków włamań zanotowano za pośrednictwem aplikacji webowych – różnego rodzaju dostępnych przez przeglądarkę systemów pocztowych, administracyjnych, itp. Hakerzy najczęściej logowali się do nich zdobytymi w inny sposób danymi dostępowymi i bez problemu wyciągali interesujące ich informacje. Na drugim miejscu znajdowały się systemy sklepów internetowych, do których dostawano się w podobny sposób. Dopiero trzecie miejsce zajęły w raporcie zaplanowane i bardziej złożone ataki, klasyfikowane jako "cyberszpiegostwo".

A w jaki sposób hakerzy zdobywali potrzebne do wejścia loginy i hasła? Tu najskuteczniejszą metodą pozostaje wciąż phishing – masowe wysyłanie odpowiednio spreparowanych wiadomości, najczęściej mailowych. I chociaż wydawałoby się, że wszyscy doskonale już wiedzą, by nigdy nie otwierać podejrzanych wiadomości, nie klikać w linki nieznanego pochodzenia i przede wszystkim nie podawać swojego hasła poza zaufaną witryną logowania, to phishing wciąż jest przerażająco skuteczny.

d461vhj

Według informacji, uzyskanych przez autorów raportu, maile phishingowe czytane są w aż 23 procentach przypadków. 11 procent ich odbiorców klika zaś w zawarte w środku odnośniki. Później wystarczy już, by chociaż jeden z nich (w ramach danej organizacji) niefrasobliwie podał swoje dane, a system stoi przed włamywaczami otworem.

Tak przeprowadzane ataki były szczególnie skuteczne w tych obszarach firm i organizacji, przez które każdego dnia przewija się bardzo duża liczba maili – a więc wszelkiego rodzaju działy komunikacyjne, prawne czy obsługi klienta. Można się domyślać, że ich pracownicy zmuszeni są do czytania każdego dnia takich ilości informacji, że w pewnym momencie tracą czujność, stając się podatnymi na atak. I tutaj nie pomogą nawet najbardziej wyrafinowane zabezpieczenia – trzeba być po prostu nieustannie ostrożnym, nawet mimo natłoku pracy.

_ DG _

Zobacz także: Waszyngton nowym celem ataków hakerów

d461vhj

Podziel się opinią

Share
d461vhj
d461vhj
Więcej tematów