Sieć komórkowa może rejestrować opady

Sieć komórkowa może rejestrować opady06.02.2013 10:40
Sieć komórkowa może rejestrować opady
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Analizując działanie sieci telefonii komórkowej można stworzyć mapę opadów dla całego kraju

Sieć wież telefonii komórkowej przekazuje sobie dane za pomocą światłowodów lub radiolinii. W tym drugim przypadku wiązki mikrofal o stałej mocy są wysyłane przez antenę jednej stacji do drugiej i jeśli napotykają przeszkody, sygnał ulega osłabieniu. Taką przeszkodą mogą być na przykład krople deszczu.

Holenderski zespół wykorzystał ten efekt do stworzenia ogólnokrajowej mapy opadów pomiędzy czerwcem a wrześniem 201. roku. Zapisy sieci T-Mobile obejmowały 2400 z 8000 mikrofalowych połączeń w Holandii. Wystarczyło wykorzystać zapisy siły odbieranego sygnału, gromadzone przez rozmieszczone w odległości 3 km od siebie stacje bazowe. Takie pomiary i zapisy wykonywane są co 15 minut.

Zdaniem naukowców technika ta może poprawić jakość prognoz pogody i monitorowania w czasie rzeczywistym opadów w uboższych krajach, gdzie nie ma gęstej sieci stacji meteorologicznych, natomiast istnieje sieć komórkowa. Zresztą w całej Holandii są tylko 3. stacje rejestrujące poziom opadów w odstępach dziesięciominutowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)