Trwa ładowanie...

Sieć bezprzewodowa z zawrotną prędkością 3 Gbps dzięki... żarówkom LED

Badacze z Instytutu Henrich Hertz Institute Towarzystwa Fraunhofera przesłali dane z prędkością 3 Gbps, wykorzystując do tego zwyczajne żarówki LED.
Share
Sieć bezprzewodowa z zawrotną prędkością 3 Gbps dzięki... żarówkom LED
Źródło: chip.pl
d4jkwwf

W warunkach laboratoryjnych udało się uzyskać prędkości 3 Gbps, jednak w rzeczywistości w warunkach domowych prędkość przesyłu danych taką metodą wynosi obecnie 50. Mbps. Wszystko za sprawą nowej technologii LiFi, znanej również pod nazwą VLC (Visible Light Communication). Technologia ta opiera się na zwyczajnych żarówkach LED, które w odróżnieniu od tych tradycyjnych, są tworem półprzewodnikowym i mogą być kontrolowane zupełnie tak, jak inne elektroniczne urządzenia.

VLC (albo LiFi) jest technologią niemal tożsamą z WiFi, jednak wykorzystuje fale submilimetrowe o częstotliwości do 3 THz zamiast fal mikrofalowych, a transmiterem jest zwyczajna żarówka LED, która może oświetlać mieszkanie.

Na razie jest to jedynie pokazanie możliwości drzemiących w tej nowej technologii. Na końcowy efekt w postaci rynkowych rozwiązań będziemy musieli trochę poczekać.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Android pogrąży Windows 8

d4jkwwf

Podziel się opinią

Share
d4jkwwf
d4jkwwf
Więcej tematów