Sezon grzewczy a inteligentny dom- jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Sezon grzewczy a inteligentny dom- jak oszczędzić na ogrzewaniu?19.10.2022 09:00
Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł sponsorowany Somfy

Podwyżki cen energii elektrycznej, niezwykle wysokie ceny węgla i gazu, problemy z dostępnością surowców- tak zaczął się sezon grzewczy 2022-2023. Nadal mamy więcej pytań niż odpowiedzi, jednak jednym z tych najważniejszych jest to, czy i jak możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jakie znaczenie w tym procesie mogą mieć inteligentne rozwiązania?

Podwyżki cen za ogrzewanie

Wielu z nas szuka odpowiedzi na pytania: "Ile wzrośnie centralne ogrzewanie?", "Jak oszczędzić na ogrzewaniu?", "Jaka temperatura w mieszkaniu?". Mimo planów dotyczących zablokowania podwyżek cen ciepła sieciowego na poziomie 40%, i tak mamy i będziemy mieć do czynienia z droższą energią. Właściciele domów nie przyłączonych do centralnej sieci boleśnie odczuli nie tylko wzrost cen za węgiel, ekogroszek, pellet, ale również w wielu przypadkach problemy z dostaniem tych materiałów. Obserwujemy również wzrost cen prądu, oleju opałowego i gazu, tak więc wszyscy Polacy stanęli przed wyzwaniem trudniejszego pod względem finansowym sezonu grzewczego.

Głównymi powodami podwyżek cen energii są między innymi:

 • Rosnące koszty zakupu energii i jej dystrybucji;
 • Rosnące ceny surowców na światowych giełdach i problem z ich dostępem (węgiel, gaz);
 • Rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla;
 • Wysoka i rosnąca inflacja;
 • Rosyjska agresja na Ukrainę i jej skutki gospodarcze.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Mnóstwo ludzi zastanawia się, w jaki sposób może oszczędzić rachunki za ogrzewanie. Do najpopularniejszych sposobów, niezależnie od rodzaju ogrzewania w domu, należą chociażby:

 • Uszczelnienie okien i drzwi

Dzięki dobrze uszczelnionym oknom i drzwiom w domu lub mieszkaniu nie tylko ograniczymy dopływ zimnego powietrza przez szczeliny do naszych pomieszczeń, ale również ograniczymy uciekanie ciepła z nich. Dobra izolacja jest podstawą oszczędności.

 • Prawidłowe wietrzenie

Przede wszystkim unikanie sytuacji, w której wietrzenie pokoju odbywa się podczas pracy grzejnika. Najlepiej jest wpuścić świeże powietrze do domu poprzez krótkie wietrzenie, a następnie ogrzanie pomieszczenia i uzyskanie pożądanej temperatury.

 • Dostęp do grzejnika

Nie powinno się zastawiać grzejnika meblami lub dużymi elementami wyposażenia pokoju. Jeśli więc grzejnik przysłania biurko lub kanapa, warto pomyśleć o innym zorganizowaniu naszego wnętrza.

 • Wykorzystanie słońca

Warto podczas zimnych, ale słonecznych dni odsłonić firanki i zasłony i w ten sposób pozwolić na to, by słońce naturalnie ogrzewało nasz dom lub mieszkanie.

 • Dostosowanie temperatury do potrzeb mieszkańców

Czasami nieznaczne obniżenie temperatury w którymś z pomieszczeń może okazać się nie tylko sposobem na zaoszczędzenie, ale również dużo zdrowszym rozwiązaniem dla nas i naszych bliskich. Według WHO średnia temperatura w domu powinna wynosić 20-22°C, jednak nie oznacza to, że tyle powinna wynosić w każdym pomieszczeniu. Sypialnia powinna być chłodniejszym miejscem (16-19°C, dla osób starszych nawet do 20°C), w salonie i jadalni 18-22°C, w łazience 20-22°C. W schowkach, spiżarni warto utrzymywać odpowiednio niską temperaturę.

Inteligentny dom a oszczędności – inteligentne ogrzewanie!

Okazuje się, że nowoczesna technologia również może pomóc nam w oszczędzaniu i prawidłowym gospodarowaniu między innymi ciepłem w naszym domu. Inteligentny dom to dom, który wyposażony jest w inteligentne rozwiązania, które dzięki centrali tworzą spójny system- współpracują ze sobą nawzajem oraz z nami. Inteligentnym domem możemy zarządzać będąc nawet setki, a nawet tysiące kilometrów od niego- wystarczy smartfon z dostępem do internetu!

Źródło zdjęć: © materiały partnera

Na elementy składające się na inteligentne ogrzewanie składają się między innymi inteligentne termostaty, głowice termostatyczne, które możemy zamontować na grzejnikach w każdym pomieszczeniu oraz czujniki, które z nimi współpracują. Dlaczego warto zdecydować się na smart ogrzewanie?

 • Ustawiasz pożądaną temperaturę

To Ty określasz, jaką temperaturę chcesz mieć w domu, w poszczególnych pokojach o danej porze dnia. Inteligentne ogrzewanie samo będzie kontrolować grzanie, które będzie uruchamiać się tylko wtedy, gdy temperatura zacznie spadać. Gdy pokój osiągnie temperaturę, którą chcemy, grzejniki nie będą niepotrzebnie działać i marnować energii grzewczej!

 • Dom zaczyna się ogrzewać, gdy zbliżasz się do domu

Nie musisz grzać przez cały dzień, gdy nie ma Cię w domu tylko po to, by wrócić do ciepłych pomieszczeń. Możesz włączyć grzanie zdalnie za pomocą smartfona lub głosowo. Dzięki geolokalizacji możesz ustalić, że grzanie w domu rozpocznie się, gdy znajdziesz się na przykład w odległości 1km od niego. Wówczas nie musisz nic robić, a wracasz do komfortowego ciepła!

Źródło zdjęć: © materiały partnera
 • Jeszcze większa kontrola, jeszcze większe oszczędności

Głowica termostatyczna io od Somfy posiada funkcję wykrywania otwartego okna, dzięki której nie dojdzie do marnowania ciepła. Co więcej termostaty wykorzystują samouczący się algorytm, który dostosowuje się do izolacji domu i stylu ogrzewania!

 • Wspaniała współpraca

Jeśli jesteś posiadaczem innych inteligentnych rozwiązań, one wszystkie wraz z inteligentnym ogrzewaniem mogą pracować na niższe rachunki! Czujnik nasłonecznienia może odsłonić rolety zewnętrzne, zasłony, żaluzje, gdy słońce zacznie grzać, dzięki czemu zimą będziemy mogli cieszyć się cieplejszym domem!

Głowica termostatyczna io Somfy posiada funkcję wykrywania otwartego okna, dzięki której nie dojdzie do marnowania ciepła w Twoim domu! Co więcej, dzięki specjalnemu algorytmowi może nauczyć się przewidywać i kontrolować okresy grzania i zużycie energii.

Artykuł sponsorowany Somfy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie