Ściągałeś pirackie pliki? Uważaj! Kontrole antypirackie w domach użytkowników to codzienność

Ściągałeś pirackie pliki? Uważaj! Kontrole antypirackie w domach użytkowników to codzienność
Źródło zdjęć: © chip.pl

10.02.2012 12:35, aktual.: 13.02.2012 09:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy w 2012 czeka nas więcej nalotów na użytkowników prywatnych? Już na początku roku Policja zasygnalizowała, że tak. Pod koniec stycznia miało miejsce pierwsze takie działanie.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Jeśli obecny rok miałby być równie intensywny pod względem walki z piractwem co 2011, to piraci mają powody do obaw. Warto przypomnieć większe akcje antypirackie jakie obserwowaliśmy w ubiegłym roku u prywatnych użytkowników. Większe, to znaczy takie, w których podczas jednej kontroli straty spowodowane przez piractwo szacowano na co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

- Na początku lutego w Skarżysku Kamiennej zabezpieczono ponad 40. pirackich płyt.

- W kwietniu policjanci zapukali do słupskich mieszkań. Wtedy zarekwirowano przeszło 20. pirackich gier i setki programów z podrabianymi certyfikatami oryginalności.

- Lipiec to interwencja w Rzędowicach. Zabezpieczone wtedy komputery, płyty z oprogramowaniem i filmami, a dwaj właściciele narazili producentów na blisko 5. tysięcy strat.

- W sierpniu skontrolowano mieszkańców drugiego krańca Polski. Policjanci z Trójmiasta wkroczyli do Gdyńskich i Sopockich mieszkań i wypożyczalni DVD. Efekt to 5,5 tysiąca zarekwirowanych płyt wraz z groźbą kary do 5 lat więzienia.

- W grudniu funkcjonariusze zaczęli przeprowadzać pierwsze działania w województwie mazowieckim. Pierwsza taka akcja dała rezultat w postaci 3 tysięcy zabezpieczonych płyt i 2. dysków twardych.

Wiele niewymienionych w kronikach policyjnych przypadków masowych nalotów na użytkowników prywatnych mogło mieć miejsce po głośnych zatrzymaniach osób sprzedających pirackie oprogramowanie. Warto przypomnieć kilka z nich:


- Październikowy nalot we Wrocławiu, gdzie zatrzymano 30-latka handlującego pirackim oprogramowaniem i grami.

- Jak pokazał ubiegły rok, rozprowadzaniem pirackich treści wśród użytkowników prywatnych zajmowały się nie tylko pojedyncze osoby, ale także sklepy. Taki proceder ukrócono podczas nalotu na jeden z Kwidzyńskich sklepów.

- To nie wszystko. Pokaźną bazą pirackich kopii pakietu Office mógł się pochwalić mieszkaniec Ustki. On i jego klienci, do kwietnia ubiegłego roku wygenerowali straty o wartości 35. tysięcy złotych.

- Miesiąc wcześniej w Olsztynie zatrzymano handlarza trudniącego się podobnym procederem. Podobnie jak w poprzednim przypadku, tak i w tym sprzedawano na aukcjach klucze do pakietu biurowego oprogramowania Microsoft. Sto sprzedanych w ten sposób aktywatorów przyczyniło się najpewniej do dalszych kontroli u wszystkich kontrahentów nieuczciwego sprzedawcy.

- Kolejnym i zarazem jednym z najbardziej spektakularnych sposobów dystrybuowania pirackich treści w ubiegłym roku, okazały się szkolenia organizowane przez jedną z białostockich firm. Po każdym z takich spotkań wśród słuchaczy rozdawano dziesiątki pendrive’ów zawierających piracką wersję pakietu Office. Sama akcja policji przeciw temu procederowi także była efektowna, bo odbyła się podczas jednego ze szkoleń. Dalsze badania biegłych potwierdziły przypuszczenia o nielegalności oprogramowania. Do analizy Policji zabezpieczono wszystkie pendrive’y rozdane osobom widniejącym na liście szkoleń.

Naturalną konsekwencją zatrzymań osób w wymienionych wyżej przypadkach były kontrole policyjne u ich klientów ? chociażby w celu uzupełnienia materiału dowodowego. Konsekwencje piractwa dotknęły także ich.

Co sprawia, że wciąż tak wielu użytkowników komputerów masowo pobiera, wykorzystuje lub udostępnia pirackie treści?

Jedną z przyczyn może być niski stopień świadomości na temat konsekwencji finansowych i karnych w przypadku wykrycia piractwa u osoby prywatnej. Dla zwiększenia wiedzy w tym zakresie, stworzony został specjalny serwis internetowy, na którym można szybko oszacować na jakie grzywny jest się narażonym po wykryciu pirackiego oprogramowania.

Warto zajrzeć na kalkulatorkar.pl, by przekonać się, że kwoty mogą być bardzo dotkliwe. Z kolei serwis naloty.pl i dostępna na nim mapa antypirackich interwencji policji da nam pełny obraz masowości zjawiska jakim stały się takie kontrole.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (929)