Trwa ładowanie...
d7svqp4

SB1 Defiant. Następca Black Hawka pobił kolejny rekord

SB1 Defiant, czyli śmigłowiec przyszłości, który ma zastąpić Black Hawki w US Army, pobił kolejny rekord. Maszyna osiągnęła oszałamiającą prędkość 379 km/h.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boeing SB1 Defiant w akcji
Boeing SB1 Defiant w akcji (YouTube)
d7svqp4

205 węzłów, czyli prawie 380 km/h, to więcej niż jest w stanie maksymalnie osiągnąć śmigłowiec Black Hawk. Ten maksymalnie może ją rozwinąć do 357 km/h, a jego prędkość przelotowa to 278 km/h.

SB1 Defiant jest budowany przez konsorcjum firm Boeing i Sikorsky w ramach projektu na nowy śmigłowiec transporterowy i wsparcia dla US Army. Jest w stanie rozwijać większe prędkości niż klasyczne śmigłowce dzięki nowatorskiemu układowi wirników.

Zamiast jednego wirnika głównego, jak w układzie Sikorskiego, SB1 Defiant ma dwa wirniki umieszczone jeden nad drugim. Taki układ nazywany jest od nazwiska jego twórcy układem Kamova i jest głównie znany z rosyjskich śmigłowców szturmowych Ka-50.

d7svqp4

Dzięki zastosowaniu dwóch wirników głównych (kręcących się w przeciwne strony) można pozbyć się wirnika na ogonie, którego zadaniem w układzie Sikorskiego jest niedopuszczenie do tego, aby śmigłowiec kręcił się.

Rezygnacja z wirnika ogonowego pozwoliła zamontować z tyłu śmigło pchające maszynę do przodu. Dzięki temu SB1 Defiant pozbywa się ograniczeń klasycznych śmigłowców.

Główny pilot testowy Sikorsky'ego, Bill Fell zauważył, że to dopiero początek i że SB1 Defiant ma w sobie "dużo więcej".

d7svqp4

Podziel się opinią

Share

d7svqp4

d7svqp4
Więcej tematów