Samsung wprowadził te dwie kategorie produktów przed Apple'em

Samsung wprowadził te dwie kategorie produktów przed Apple'em

Samsung wprowadził te dwie kategorie produktów przed Apple'em
Źródło zdjęć: © Kārlis Dambrāns / CC
08.09.2016 13:21, aktualizacja: 08.09.2016 15:48

Przyjęło się uważać, że Apple wyznacza trendy na rynku, za którymi podążają wszyscy inni producenci sprzętu. Cóż – ten pogląd jest już od kilku dobrych lat nieaktualny. Wystarczy spojrzeć na dwie istotne kategorie elektroniki – phablety, czyli smartfony o dużych ekranach, oraz na inteligentne zegarki. To wcale nie Apple wprowadził je na rynek. To był Samsung.

Samsung zaprezentował pierwsze urządzenie z serii Galaxy Note w 2011 roku. I był to szok. Przekątna ekranu wynosiła szalone 5,3”. Teraz jest to już standardem, ale pięć lat temu Galaxy Note wyróżniał się na odległość. Mimo pierwotnego sceptycyzmu duże przekątne w smartfonach „chwyciły” i obecnie stały się normą.

Za wzorem Samsunga poszli inni producenci sprzętu z Androidem. I tylko Apple opierał się jak mógł i trwał przy ekranach o przekątnej 3,5 i 4”. Na wyraźne życzenie rynku większe ekrany zostały wprowadzone dopiero w przypadku iPhone’a 6 (4,7”. i 5,5”) w 2014 roku. Trzy lata po Samsungu.

Podobnie jest z inteligentnymi zegarkami. Pierwsze urządzenie tego typu pojawiło się w 198. roku (był to model Seiko RC-1000 Wrist Terminal), ale według współczesnego rozumienia frazy „inteligentny zegarek”, produkt Seiko trudno za taki uznać. Pewne sukcesy odnosiła na tym polu firma Sony Ericsson (tak, tak, mówimy tu o roku 2010) z urządzeniem Sony Ericsson LiveView. Był to pierwszy zegarek, który faktycznie na nadgarstku miał sens. I choć można było wyświetlać na nim aplikacje z Google Play, to sam zegarek jako taki nie działał pod kontrolą konkretnego systemu operacyjnego. W 2012 roku na rynku pojawił się Pebble – zegarek z wyświetlaczem z e-papieru. Można było na nim uruchamiać aplikacje firm zewnętrznych, ale urządzenie nie zainteresowało powszechnych odbiorców.

288755140557944979
© (fot. WP)

Pierwszy współczesny inteligentny zegarek z prawdziwego zdarzenia w 2013 roku zaprezentował… Samsung. Był to Galaxy Gear, działający pod kontrolą Tizena, który mógł współpracować tylko z urządzeniami Samsunga. Nie był to do końca udany sprzęt, ale koreański producent konsekwentnie z roku na rok poprawiał niedociągnięcia i obecna wersja – Gear S3, jest już bardzo interesująca.

Apple w przypadku zegarków także się ociągał. Urządzenie zostało zapowiedziane we wrześniu 201. roku, na rynek trafiło dopiero w 2015.

Apple już od dłuższego czasu raczej obserwuje rynek i reaguje na ruchy innych graczy, niż stara się wychodzić przed szereg i narzucać własne rozwiązania. I może czas się z tym pogodzić.

_ Tekst powstał we współpracy z firmą Samsung _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie