Trwa ładowanie...

Samsung: Matryce dla telefonów z pikselami o wielkości 1 mikrometra

Samsung poinformował o uruchomieniu produkcji pierwszej w branży matrycy CMOS, w której pojedynczy piksel ma wielkość 1 mikrometra. Matryca o rozdzielczości 16 Mpix przeznaczona jest dla zaawansowanych urządzeń mobilnych.
Share
XYZ
XYZŹródło: Wirtualna Polska
d2bz0zm

W nowej matrycy S5K3P3 Samsung zastosował opracowaną przez siebie technologię ISOCELL, podnoszącą wydajność 1-mikrometrowych pikseli. Jak zapewnia producent, wyposażony w mniejsze piksele sensor S5K3P3 nie ustępuje jakością obrazowi zarejestrowanemu przez starszą matrycę z pikselami o wielkości 1,12 mikrometra.

W technologii ISOCELL ograniczono zjawisko przenikania światła między sąsiednimi pikselami, które rozdzielono dodatkową fizyczną barierą. Zwiększa to czułość i pozwala skuteczniej kontrolować zbieranie fotonów, co przekłada się na wierniejsze odwzorowanie kolorów nawet przy słabym oświetleniu.

Najmniejszy na rynku rozmiar pikseli umożliwił zmniejszenie modułu matrycy, w tym jego wysokości (o 20 proc.). Nowy moduł ma wysokość niespełna 5 mm, co jest furtką do dalszego zmniejszania grubości nowych smartfonów.

d2bz0zm

Mniejsze piksele przy zachowaniu tej samej rozdzielczości 16 MPix przyniosą istotne zmniejszenie powierzchni matrycy z dotychczasowych 1/2.6". Trudno w tym momencie orzec czy skuteczność odświeżonej technologii ISOCELL jest na tyle duża, by mniejszy sensor był w stanie zarejestrować równie dużo światła, co jego poprzednik. Do niektórych partii S6 i S6 Edge trafiły matryce ISOCELL o wielkości 1/2.6" - oferowały one jednak słabszą jakość zdjęć, niż popularniej stosowany w tych modelach sensor Sony IMX240. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że jeśli jasność obiektywu pozostanie bez zmian (F/1.9), to mniejszy sensor sprawi, że rozmycia tła na zdjęciach będą mniej efektowne.

Według ostatnich przecieków, zarówno Samsung Galaxy Note 5. jak i S6 Edge Plus zaoferują aparaty 16 MPix. Urządzenia zaprezentowane zostaną 13 sierpnia i całkiem możliwe, że już one otrzymają sensor S5K3P3 Samsunga.

d2bz0zm

Podziel się opinią

Share
d2bz0zm
d2bz0zm
Więcej tematów