Samoloty Aerofłotu jako maszyny szpiegowskie

Samoloty Aerofłotu jako maszyny szpiegowskie

Samoloty Aerofłotu jako maszyny szpiegowskie
Źródło zdjęć: © Ardfern/Wikipedia/CC
02.01.2013 10:25, aktualizacja: 02.01.2013 11:53

Pasażerowie nic nie wiedzieli. Co jeszcze zawierają odtajnione notatki rządu brytyjskiego?

Prawo obowiązujące w Wielkiej Brytanii umożliwia odtajnienie mniej ważnych notatek rządowych po 30 latach. Pod koniec zeszłego roku stało się tak z dokumentami z roku 1982 - na czele rządu stała wtedy Margaret Thatcher. Dziennikarze Bloomberga przejrzeli te dokumenty i opisali kilka ciekawych odkryć.

Spośród wielu faktów opisujących pracę brytyjskiego wywiadu i kontrwywiadu najciekawsze wydają się doniesienia o wykorzystywaniu przez Związek Radziecki samolotów pasażerskich do wykonywania lotów szpiegowskich zarówno nad Wielką Brytanią, jak i USA. W jednej z notatek służbowych kontrwywiadu MI5 podano przykład, należącego do Aerofłotu cywilnego samolotu IŁ-62. który w trakcie rejsowego lotu wyłączył automatyczny nadajnik wysokości, po czym obniżył lot z 10 km do 3 km – tuż pod podstawę chmur, po czym po chwili powrócił na wysokość przelotową i ponownie włączył nadajnik, informujący o wysokości lotu.

Na obszarze, nad którym samolot wykonał ten nietypowy manewr znajduje się baza RAF-u w Boulmer, co wskazuje na wykonywanie zdjęć lotniczych tego militarnego obiektu. Dalej w notatce czytamy, że ta sama maszyna wykonała identyczny manewr w rejsie z państw Układu Warszawskiego do USA. Tym razem samolot przeleciał nad bazą Marynarki Wojennej w Groton, akurat w czasie wyprowadzanie w morze pierwszego okrętu podwodnego klasy Ohio z pociskami balistycznymi Trident II na pokładzie.

Wspomniana notatka przeznaczona dla Margaret Thatcher informuje, że co miesiąc nad terytorium Wielkiej Brytanii przelatywało około 100. samolotów rejsowych z Układu Warszawskiego.

Źródło: Bloomberg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)