Samochody Google'a jeżdżą lepiej niż ludzie

Samochody Google'a jeżdżą lepiej niż ludzie30.10.2013 15:00
Samochody Google'a jeżdżą lepiej niż ludzie
Źródło zdjęć: © chip.pl

Na konferencji, która odbyła się w Santa Clara, w Kalifornii, Chris Urmson - człowiek odpowiedzialny za projekt samoprowadzących się samochodów Google'a zaprezentował bardzo ciekawe dane.

Na wstępie przypomnijmy może, że Google testuje swoje autonomiczne auta od 201. roku. Na fotelu kierowcy zawsze siedzi człowiek, jednak przez większą część czasu nie dotyka kierownicy.

Dane zebrane z floty samochodowej giganta wyszukiwania, które zaprezentował Urmson pokazują, że ludzcy kierowcy znacznie przyspieszają i hamują znacznie gwałtowniej niż robi to komputer. Kierowcy z krwi i kości mają również o wiele gorsze wyniki, jeśli chodzi o zachowanie bezpiecznej odległości.

Na razie było to oczywiście pojedyncze wystąpienie na konferencji, jednak oprócz zaprezentowania niekorzystnych dla ludzkich kierowców danych, Google pochwaliło się też prototypem deski rozdzielczej, dostosowanej do autonomicznych samochodów. Jak się pewnie domyślacie, chodzi o przejrzyste wyświetlanie informacji, dzięki którym przyszli użytkownicy elektronicznych szoferów będą wiedzieć o wszystkich decyzjach i manewrach wykonywanych i planowanych podczas jazdy.

Urmson oczywiście unikał pytań o to, kiedy i czy w ogóle autonomiczne samochody z oprogramowaniem Google'a będą dostępne dla konsumentów. Jedyne, co powiedział to: -_ Mamy kilka pomysłów na temat tego, jak wprowadzić nasze rozwiązanie na rynek. _

Kierowcy w naszym kraju mogą spać spokojnie. Zanim rozwiązanie Google'a będzie w stanie poradzić sobie ze stanem polskich dróg, minie jeszcze sporo czasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)