Trwa ładowanie...
d41srir
CHIP
Wiadomości

Są szkoły, które wciąż używają Amigi 2000

Mnóstwo osób czy instytucji wciąż używa komputerów pracujących pod kontrolą Windows XP, mimo oficjalnego braku wsparcia ze strony Microsoftu. Ale to pikuś w porównaniu z systemem sterowania klimatyzacją w zespole szkół w Stanach Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Są szkoły, które wciąż używają Amigi 2000
(Fotolia / udonsuki)
d41srir

System sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją 19 szkół należących do Grand Rapids Public School District (a więc obejmujący całą dzielnicę!) oparty jest na komputerze... Commodore Amiga 2000. Dla przypomnienia - to urządzenie wprowadzone na rynek pod koniec lat 80! To znaczy, że jest to komputer starszy od wszystkich uczniów, a także zapewne niektórych nauczycieli.

 (fot. chip.pl)
((fot. chip.pl))

Mało tego, komunikacja między poszczególnymi szkołami odbywa się za pomocą starego modemu Commodore Modem 1200 a także drogą radiową (zazwyczaj skutecznie, chyba że przeszkadzają w tym używane przez niektórych krótkofalówki).

d41srir

Cały system został opracowany i wyposażony w specjalnie napisane oprogramowanie przez jednego z licealistów, który obecnie skończył już szkołę. W razie awarii jedynym ratunkiem ma być kontakt z twórcą systemu, z nadzieją, że będzie w stanie jej zaradzić. System działa jednak na tyle niezawodnie, że na razie nie było takiej potrzeby.

Czemu jednak szkoły trwają przy takim, dość nietypowym rozwiązaniu technicznym? Powód jest niezwykle prosty - wymiana całego systemu na nowy kosztować będzie około 2 milionów dolarów, a władze dzielnicy na razie nie dysponują taką kwotą, którą mogłyby przeznaczyć na ten konkretny cel. Pomóc ma dopiero emisja specjalnych obligacji na sumę 175 milionów dolarów. Część z tych pieniędzy ma zostać wykorzystana na zastąpienie działającego nadal sprawnie komputera mocno zakorzenionego jeszcze w poprzednim stuleciu.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Za usunięcie historii z przeglądarki grozi mu 20 lat więzienia

d41srir

Podziel się opinią

Share
d41srir
d41srir
Więcej tematów