Rząd chce obowiązkowej rejestracji kart pre-paid

Strona głównaRząd chce obowiązkowej rejestracji kart pre-paid
24.03.2016 16:36
Rząd chce obowiązkowej rejestracji kart pre-paid
Źródło zdjęć: © PAP/DPA/Jochen Lübke

Rząd ogłosił dziś założenia nowej ustawy antyterrorystycznej. Jeśli zostanie wprowadzona, kupno karty pre-paid nie będzie już takie proste.

Jak poinformowali ministrowie Mariusz Błaszczak (MSWiA) i Mariusz Kamiński (koordynator do spraw służb specjalnych) celem ustawy jest bardziej skuteczna walka z zagrożeniami terrorystycznymi. Wprowadzi ona w Polsce kilka znaczących zmian, a jedną z nich ma być nowy sposób kupowania telefonicznych kart SIM typu pre-paid.

Aby zakupić taką kartę, trzeba będzie być osobą pełnoletnią i okazać podczas zakupu dowód tożsamości. Sprzedawca zapisze sobie nasze dane, a następnie przekaże je operatorowi. W domyśle –. bo tego na konferencji nie wyjaśniono – w razie potrzeby odpowiednie służby specjalne wystąpią do operatorów w celu identyfikacji użytkownika danej karty SIM.

Jak podkreślił minister Błaszczak, na razie jest to jedynie projekt ustawy, przy czym warto przypomnieć, że nie jest to nawet pierwsza próba prawnego uporządkowania kwestii kupowania kart pre-paid. Już w 201. roku podobny projekt trafił pod obrady sejmu, ale nie został wprowadzony w życie. Tym razem może być jednak inaczej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)