Trwa ładowanie...
d26rkvf

Ryzyko ataku serca. Naukowcy ustalili, dlaczego zależy także od zamożności

Statystyki pokazują, że im mniej się jest zamożnym, tym większe ryzyko, że będzie się ofiarą zawału serca. Nowe badania dostarczyły wyjaśnienie takiego stanu rzeczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zawał serca
Zawał serca (Shutterstock.com)
d26rkvf

Naukowcy żeby znaleźć przyczynę częstszego występowania zawałów serca u mniej zamożnych ludzi, zebrali dane dotyczące ponad 111 tys. osób z ośmiu wcześniejszych badań. Po ich przeanalizowaniu odkryto przyczynę – biedniejsi ludzie po prostu krócej sypiają.

Skromniejszy budżet oznacza, że ludzie częściej pracują w trybie zmianowym lub mają kilka prac jednocześnie albo z konieczności wybrali pracę w hałaśliwych i ciężkich warunkach. Dodatkowo dochodzi do tego kwestia stresu spowodowanego życiem "od pierwszego do pierwszego" i martwieniem się o budżet.

Czytaj też: Praca w Amazonie może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu

d26rkvf

Zadbać o więcej snu

Związek ilości snu ze zdrowiem układu sercowo-naczyniowego zostało już dawno udowodnione. Na przykład podczas ekonomicznego boomu w Japonii w latach 80. większość ataków serca było spowodowanych przepracowaniem.

Autorzy badania zaznaczają jednak, że istnieje trudność w sumowaniu danych, które pochodzą z różnych badań, więc jest zbyt wcześnie, żeby ten związek został całkowicie potwierdzony. Zaznaczają natomiast, że jako społeczeństwo powinniśmy próbować wypracowywać rozwiązania, które pomogą uboższej części społeczeństwa dać szansę na dłuższy sen.

Czytaj też: Smog zabija Europejczyków. W jednym mieście umiera pięć osób tygodniowo

Badanie ukazało się w "Cardiovascular Research".

Źródło: sciencealert.com, medicalxpress.com

d26rkvf

Podziel się opinią

Share

d26rkvf

d26rkvf
Więcej tematów