Rusza proces standaryzacji sieci 5G - 30 razy szybszej niż 4G/LTE

Rusza proces standaryzacji sieci 5G - 30 razy szybszej niż 4G/LTE

Rusza proces standaryzacji sieci 5G - 30 razy szybszej niż 4G/LTE
Źródło zdjęć: © Fotolia / pedrosala
13.04.2016 09:00, aktualizacja: 14.04.2016 15:08

Samsung, Huawei, Ericsson i Nokia prowadzą prace związane z wprowadzeniem nowej sieci 5G. Sieci, która może być nawet trzydzieści razy szybsza niż obecny standard 4G/LTE. To będzie prawdziwa rewolucja w transmisji danych.

Samsung pracuje nad swoimi rozwiązaniami związanymi z siecią 5. już od 2011 roku. Udało mu się osiągnąć transfer o przepustowości 1,2 Gbps w pojeździe poruszającym się z prędkością 110 kilometrów na godzinę oraz 7,5 Gbps w przypadku odbiornika nieporuszającego się.

Testowe (lub, jak kto woli, eksperymentalne) sieci 5G już istnieją i powstawały we współpracy różnych firm. W tej chwili jest jednak zdecydowanie za wcześnie, by mówić o rychłej globalnej standaryzacji nowej sieci. Jak podaje ABI Research, pod koniec 2015 roku na świecie mieliśmy 1,37 mld użytkowników szybkiej sieci LTE. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2014 roku. Oprócz tego planowane jest wyłączenie sieci 2G, a prace nad 5. już trwają. Np. Ericsson testuje ją w Szwecji i Japonii, ale do pojawienia się małych, konsumenckich urządzeń, któe będą współpracowały z nowym standardem jeszcze daleka droga. Już w 2018 roku we współpracy ze szwedzkim operatorem TeliaSonera firma uruchomi w Sztokholmie i Tallinie pierwsze komercyjne sieci 5G. Początkowo będą to sieci miejskie, na "pełnowymiarowe" 5G poczekać będzie trzeba do 2020 roku. Jest jeszcze jedna dobra nowina - Ericsson ma już pierwszy telefon 5G. No - prawie. Urządzenie waży 150 kg i Ericsson jeździ z nim w wielkim autobusie, uzbrojonym też w aparaturę
pomiarową. Skąd taka masa? Telefon bazuje na eksperymentalnych komponentach, które nie zostały jeszcze zminiaturyzowane. Części te z racji większych rozmiarów, mają też wielokrotnie większe zużycie energii, a to zmusza zastosowania większych akumulatorów. I tak właśnie nazbierało się 150 kg.

W Europie prace nad wprowadzeniem 5. wspomaga niezastąpiony w tym obszarze Huawei. Firma prowadzi intensywne badania, aby wspomóc nasz kontynent w procesie migracji. METIS to projekt zainicjowany wspólnie z Komisją Europejską w ramach 7. Programu Ramowego, w którym Huawei odgrywa rolę kluczowego dostawcy łączności radiowej. Firma była sponsorem zorganizowanego w ramach METIS zjazdu w Monachium, w którym udział wzięło ponad 140 badaczy, przedstawicieli biznesu i instytucji naukowych, aby wspólnie stworzyć podwaliny technologiczne dla rozwoju sieci 5G. Także Nokia bierze udział w pracach nad 5G. Sieci mobilne piątej generacji, LTE-Advanced czy też technologia "Small cells" to jedne z najnowszych rozwiązań, nad którymi pracują specjaliści w centrach badawczo-rozwojowych Nokii w Polsce - w Krakowie i Wrocławiu.

Samsung z kolei jest gospodarzem pierwszego spotkania projektu 3GPP RAN, który ma na celu opracowanie ostatecznej dokumentacji sieci 5G. Spotkanie będzie miało miejsce w Korei, weźmie w nim udział 40. ekspertów z 80 firm telekomunikacyjnych.

Podczas niego członkowie grupy 3GPP będą omawiać przeróżne zagadnienia związane z innowacjami, jakie będzie niosła za sobą sieć 5G. Jednym z ważnych punktów programu będzie integracja usług świadczonych przez urządzenia Internetu Rzeczy oraz opracowanie dokumentacji, dzięki której sieć 5. będzie spójnym standardem.

słk

WP / chip / telepolis

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)