Trwa ładowanie...
holderName

Rusza pilotażowy program popularyzacji programowania w szkołach

Od października ruszy pilotażowy program "Mistrzowie Kodowania", mający na
celu upowszechnianie nauki programowania w polskich podstawówkach. Uczniowie klas 4-6 poznają
podstawy programowania w języku przeznaczonym dla dzieci o nazwie Scratch.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusza pilotażowy program popularyzacji programowania w szkołach
(SXC.hu)
holderName

Do edycji pilotażowej programu zostały zaproszone 3. szkoły z całej Polski. Jak powiedziała Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej pierwszeństwo miały szkoły z regionów zagrożonych wykluczeniem społecznym. Istotnym kryterium było także zaangażowanie nauczycieli danej szkoły w realizację różnych programów edukacyjnych. "Ucząc programowania, uczymy myślenia i przygotowujemy młodych ludzi do przyszłości, w której bez umiejętności cyfrowych trudno będzie pracować i żyć" - dodała Pacewicz.

Zajęcia z programowania będą prowadzić nauczyciele przeszkoleni przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Szkolenie odbędzie się w ostatnich dniach września 201. roku. Wezmą w nim udział nauczyciele wszystkich przedmiotów i specjalności, nie tylko informatycy. Po przeszkoleniu nauczyciele będą mogli poprowadzić osiem 90 minutowych zajęć z programowania w języku Scratch. Lekcje z programowania w szkołach mogą się odbywać w ramach dodatkowych zajęć albo podczas godzin wychowawczych.

Projekt organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, stowarzyszenie "Rodzice w Edukacji" oraz przez firmę Samsung Polska.

holderName

Język Scratch został opracowany przez Mitchela Resnicka z Massachusetts Institute of Technology. Programowanie w tym języku odbywa się w sposób wizualny. Elementy języka, z których tworzy się programy mają kształt klocków podobnych do puzzli.

"Wybraliśmy ten język, bo jest atrakcyjny dla dzieci. Nie ma tajemniczych kodów tylko składa się z kolorowych klocków, które się łączy i momentalnie można zobaczyć efekt złożenia fragmentu programu, czy on działa, czy jednak trzeba coś zmienić" - powiedział Jacek S. Wierzbicki z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerowych w Warszawie.

Pilotażowy program potrwa od października 201. do stycznia 2014 roku, kiedy nastąpi podsumowanie programu. Planowane są następne edycje programu. "Równolegle z pilotażowym programem zaczynamy przygotowania do ogólnopolskiej edycji programu, w której chcemy, aby wzięło udział 100 szkół z całej Polski" - powiedziała Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska.

Szczegóły projektu można znaleźć na stronie http://www.mistrzowiekodowania.pl.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Największy wybór laptopów w najniższych cenach! Kliknij i się przekonaj!

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów