Trwa ładowanie...
holderName

Rozpoznawanie twarzy w komórce

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze zaprezentowali prototyp oprogramowania działającego na smartfonie Nokia N900, które potrafi rozpoznawać i śledzić twarz rejestrowaną na żywo wbudowaną kamerą
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozpoznawanie twarzy w komórce
holderName

Celem prac prowadzonych w ramach projektu Mobile Biometry (MoBio) jest stworzenie biometrycznego systemu detekcji twarzy, dzięki któremu możliwa będzie między innymi rezygnacja z podawania identyfikatora podczas logowania do programów pocztowych na urządzeniach przenośnych.

Jak informuje zespół badawczy pod kierunkiem dra Philipa A. Tresaderna, największe wyzwania stojące przed projektem to z jednej strony ograniczona moc obliczeniowa procesorów mobilnych, z drugiej zaś stosunkowo słaba jakość obrazu rejestrowanego przez kamery telefonów komórkowych.

Do ponownego rozpoznania twarzy na zapisanej uprzednio fotografii nie wystarczy zwykłe porównanie tekstur. Na zarejestrowanym obrazie trzeba najpierw zlokalizować położenie brwi, linii podbródka i innych znaków szczególnych, aby na ich podstawie określić pozycję głowy i wyraz twarzy. Dopiero wtedy można poddać nowe ujęcie przetworzeniu pod kątem podobieństw z oryginałem i dzięki temu dokonać o wiele dokładniejszego porównania obu twarzy.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów