Trwa ładowanie...
d2g2jt7

Rosjanin chce wysłać prywatną sondę kosmiczną. Poszuka śladów życia

Pod lodową skorupą Enceladusa może kryć się odpowiedź na jedno z najważniejszych dla ludzkości pytań. Rosyjski miliarder nie ma zamiaru czekać, aż zagadka zostanie rozwiązana. Chce wysłać prywatną sondę kosmiczną i sprawdzić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA wspiera projekt Rosjanina
NASA wspiera projekt Rosjanina (PAP/EPA, Fot: Andy Rain)
d2g2jt7

Jurij Milner, rosyjski fizyk i miliarder, którego majątek liczy ponad 3,8 miliarda dolarów, pragnie wysłać prywatną sondę na Enceladusa. Rosjanin szybko znalazł wsparcie, ale nie u rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, ale w NASA.

We wrześniu NASA podpisała szereg umów z fundacją Milnera - Breakthrough Initiatives. Na ich podstawie można spodziewać się, że te dwie organizacje pracują nad naukowymi, technicznymi i finansowymi aspektami misji kosmicznej.

Tuż pod lodowatą skorupą Enceladusa, którego powierzchnia jest zaledwie dwa razy większa od powierzchni Polski, kryje się wodny świat. To wielki słonowodny ocean, w którego głębinach mogą istnieć mikroorganizmy. Niedawno naukowcy dowiedli, że mikroby są w stanie przetrwać w warunkach panujących w oceanie Enceladusa. Temperatura waha się tam między 0 a 90 stopni Celsjusza, a ciśnienie sięga 50 atm.

d2g2jt7

Po co Rosjaninowi NASA, po co Rosjanin NASA? Breakthrough Starshot, stanowiące część fundacji Breakthrough Initiatives, ma być odpowiedzialne za całkowite finansowanie misji. Natomiast zadaniem amerykańskiej agencji kosmicznej będzie przekazanie odpowiedniej wiedzy do stworzenia planów misji.

Co ciekawe, w skład rady Breakthrough Initiatives wchodzi też inny miliarder - Mark Zuckerberg. Do niedawna jej członkiem był też Stephen Hawking, który zmarł 14 marca 2018 roku.

Samo Breakuthrough Starshot jest programem badawczym, na który przeznaczono ponad 100 mln dolarów. Jego głównym celem jest stworzenie możliwości bezzałogowego lotu międzygwiezdnego. Statek miałby poruszać się z prędkością nawet 20 proc. prędkości światła. Na celowniku projektu jest układ Alfa Centauri.

d2g2jt7

Czytaj też: NASA wyśle okręt podwodny na księżyc Saturna. Czegoś takiego jeszcze nie było

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cybersejf: ten pendrive to narzędzie przestępców

Źródło: Gizmodo / NewScientist

d2g2jt7

Podziel się opinią

Share
d2g2jt7
d2g2jt7
Więcej tematów