Trwa ładowanie...
d1fact7

Rosjanie przewiercają Arktykę. Zbiją na tym fortunę

Nowa platforma Rosjan ma wydobywać rocznie 16 milionów ton gazu ziemnego. Dzięki niej, wyprzedzą swoich konkurentów na rynku paliw kopalnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiercenia badawcze na północy Rosji
Wiercenia badawcze na północy Rosji (iStock.com)
d1fact7

Polarny lód topnieje, a wraz z tym zjawiskiem region arktyczny ujawnia swoje ukryte zasoby. Cieńszy lód i nowo odkryte ścieżki pozwalają na wiercenie w niedostępnych wcześniej częściach planety.

Najsilniejsze gospodarki świata ścigają się o władzę nad zasobami Arktyki. Ostatni ruch Władimira Putina w stronę gazu ziemnego pomoże Rosji stać się absolutnym liderem rynku. To platforma, która kosztowała 27 milionów dolarów, znajduje się na odległym półwyspie Jamał. Rocznie, będzie w stanie wydobywać aż 16 milionów ton skroplonego gazu ziemnego.

Ląd posiada ogromne rezerwy paliw kopalnianych, ale przez większość roku pokrywa go lód. Temperatury sięgają tam nawet do -50 stopni Celsjusza. Nowoczesna platofrma ma jednak poradzić sobie z trudnym środowiskiem.

d1fact7

Samuel Lussac, specjalista ds. wydobycia ropy naftowej i gazu w firmie Wood Mackenzie, powiedział agencji AFP, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie "sprawdzać, czy zakład działa płynnie w trudnym środowisku Arktyki".

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1fact7

d1fact7
d1fact7