Trwa ładowanie...
d16tv8g

Rosjanie pokazali torpedę z napędem jądrowym "Posejdon". Przepłynie 10 tys. km niezauważona

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało nagranie pokazujące nową torpedę "Posejdon". Ta supernowoczesna broń może przepłynąć nawet 10 tys. km, po czym wystrzelić z wody w kierunku lądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie ukryli najważniejszy szczegół
Rosjanie ukryli najważniejszy szczegół (Youtube.com)
d16tv8g

Po raz pierwszy zademonstrowano nuklearną torpedę "Posejdon" podczas testów fabrycznych. Znana także jako "Kanyon" pływająca kilometr pod wodą broń jest gotowa do pierwszych testów. Na nagraniu widać, jak pracownicy sprawdzają stery oraz śrubę torpedy, ale niestety ją zamazano.

"Posejdon", a wcześniej "Status-6", jest wystrzeliwany z okrętu podwodnego. Jest autonomicznym pociskiem, który z dużą prędkością przemyka niezauważalnie głęboko pod wodą, twierdzą Rosjanie. W ten sposób, może przebyć nawet 10 tysięcy kilometrów. Następnie "Posejdon" może zaatakować okręt, lub nawet cel lądowy.

d16tv8g

"Posejdon" może przenosić ładunek do 100 megaton, czyli nawet dwa razy potężniejszy, niż największa bomba atomowa kiedykolwiek zdetonowana na Ziemi.

Szacowane specyfikacje przez portal Geopolitca.ru:

  • Długość: do 24m
  • Średnica: 1,6 m
  • Waga: Nieznana
  • Prędkość: Określana jako 185 km / h (100kt)
  • Zasięg: 10 000 km (5200 nm) i ~ 100 godzin
  • Maksymalna głębokość: 1000 m
  • Załoga: bezzałogowy
  • Głowica: Nuklearna z powłoką kobaltu do 100 Mt
  • Napęd: reaktor jądrowy napędzający pompę strumieniową

"Unikalne cechy systemu "Posejdon" pomogą marynarce skutecznie walczyć z lotniskowcami i grupami uderzeniowymi potencjalnego przeciwnika, na każdej części oceanu" - mówił w rosyjskich mediach główny analityk Sztabu Generalnego, admirał Igor Katasonov.

Geopolitica.ru

Projekt stworzenia torpedy o napędzie jądrowym brano już pod uwagę w latach 50. ubiegłego wieku. Jednak torpedę wówczas porzucono, ale do starej koncepcji powrócono dzięki nowoczesnym technologiom.

d16tv8g

W 2015 roku w rosyjskich mediach "przypadkowo" pokazano schemat bezzałogowego okrętu podwodnego "Status" z napędem jądrowym. Od tego czasu praktycznie nie pojawiały się żadne informacje potwierdzające istnienie projektu. Dopiero niedawno w raporcie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych potwierdzono istnienie torpedy "Posejdon".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16tv8g

Podziel się opinią

Share

d16tv8g

d16tv8g
Więcej tematów