Trwa ładowanie...
d4cyrpo

Rosja próbowała przechwycić sygnał ważnego, europejskiego satelity

Szefowa francuskiego resortu obrony ujawniła "akt szpiegowski", do którego miała dopuścić się Rosja w 2017 roku. Sprawa dotyczy satelity, który z punktu widzenia obronności Francji i Włoch jest kluczowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francusko-włoski satelita Athena-Fidus
Francusko-włoski satelita Athena-Fidus (Aeroplans)
d4cyrpo

Podczas spotkania w Narodowym Centrum Studiów Kosmicznych w Tuluzie, Florence Parly, Francuska Minister Obrony, przedstawiała wizję francuskiej obrony kosmicznej na kolejne lata. W trakcie spotkania ujawniono poważny incydent, który miał miejsce w 2017 roku. Rosja próbowała przechwycić transmisje francusko-włoskiego satelity, używanego przez armie obu narodów do bezpiecznej komunikacji. Według minister, rosyjski satelita pojawił się "tak blisko, że można by domniemywać, że próbował przechwycić nasze transmisje. Próba podsłuchiwania sąsiadów jest nie tylko gestem nieprzyjaznym, to akt szpiegostwa”.

Chodzi o rosyjskiego satelitę Łucz lub Olimp, który został wyniesiony na orbitę we wrześniu 2014 roku. Jak podaje francuski portal Boursorama, ten rosyjski obiekt uważany jest przez mocarstwa zachodnie za satelitę szpiegowskiego, który często zmienia pozycje, co traktowane jest jako dość niebezpieczne i podejrzane. Natomiast francusko-włoski geostacjonarny satelita komunikacyjny Athena-Fidus, który na orbicie znajduje się od 2014 roku, ma kilka kluczowych zadań. Odpowiada za bezpieczną komunikacje obu armii, a co za tym idzie - jego rola polega na byciu gwarantem bezpieczeństwa podczas wymiany informacji czy planowaniu operacji. Jego zadania to także kompleksowa obsługa resortów obrony Francji, Włoch i Belgii i służb niektórych innych krajów.

d4cyrpo

Francuska minister oświadczyła, że do 2023 roku zaplanowano odświeżenie wszystkich satelitów komunikacyjnych. To sensowny ruch zważywszy, że w porównaniu choćby z USA. Francja przeznacza 2 mld euro na działania kosmiczne, tymczasem USA wydaje 50 mld euro rocznie.

Źródło: channelnewsasia

d4cyrpo

Podziel się opinią

Share

d4cyrpo

d4cyrpo
Więcej tematów