Rosja do spółki ze Stanami Zjednoczonymi zbuduje księżycową stację kosmiczną

Rosja do spółki ze Stanami Zjednoczonymi zbuduje księżycową stację kosmiczną

Rosja do spółki ze Stanami Zjednoczonymi zbuduje księżycową stację kosmiczną
Źródło zdjęć: © NASA | Dennis M. Davidson
Bolesław Breczko
26.09.2017 14:51

Ogłoszenie tej decyzji przez szefa Roscosmosu ma mieć miejsce na 68. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Australli – dowiedział się portal Popular Mechanics.

W 2020 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna planuje rozpoczęcie budowy bazy wypadowej na orbicie Księżyca dla przyszłych wypraw na Marsa. Razem z NASA w projekt zaangażowały się agencje, które współpracują z Amerykanami przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jednak oprócz rosyjskiej Roscosmos. Rosjanie, którzy odegrali kluczową rolę w budowie i obsłudze ISS nie wyrażali do tej pory swojej chęci udziału w programie księżycowej stacji kosmicznej.

Portal Popular Mechanics, powołując się na źródła w rosyjskim przemyśle kosmicznym twierdzi, że Rosjanie chcieli skupić się na budowie własnej, obsługiwanej przez roboty bazy na powierzchni Księżyca. Roscosmos miał też rozważać budowę własnej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej, konkurencji dla ISS.

Podobno impulsem do zmiany strategii było opracowanie głównego think tanku rosyjskiego przemysłu kosmicznego, które obliczyło, że *Rosji nie będzie po prostu stać na własne projekty kosmiczne. *

W tych okolicznościach Roscosmos ma w pełni zaangażować się w budowę nowej, międzynarodowej stacji kosmicznej, tym razem na orbicie okołoksiężycowej. Chociaż jej główną rolą ma być stworzenie możliwości do wyprawy na Marsa, to *zgodnie z życzeniem Rosji ma mieć też możliwość wysyłania załogowych misji na Księżyc. *

  1. Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Australli potrwa do 29 września. Jednym z mówców na kongresie był prezydent Rosji. Władimir Putin powiedział, że Rosja jest zainteresowana dalszą współpracą z USA w ramach eksploracji przestrzeni kosmicznej. Jej celem ma być załogowa wyprawa na Marsa w 2030.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)