Trwa ładowanie...

Rosja będzie negocjować z talibami? Kreml gotowy do rozmów

Rosyjski dyplomata Zamir Kabułow, specjalny wysłannik Władimira Putina w Afganistanie powiedział, że talibowie potwierdzili swój udział w spotkaniu, które odbędzie się w Moskwie. Rozmowy będą prowadzone tuż przed planowanymi ćwiczeniami w Tadżykistanie z udziałem sił sojuszu, do którego należy Rosja.

Share
Rosja będzie negocjować z talibami? Kreml gotowy do rozmów
Źródło: Getty Images, fot: Sasha Mordovets
d4f91dg

Kabułow wspomniał, że talibowie nie ogłosili jeszcze składu swojej delegacji. Zaznaczył także, że Kreml nie spodziewa się po tych rozmowach większego przełomu. Spotkanie ma odbyć się w Moskwie w przyszłą środę. Dzień wcześniej w tym samym mieście spotkają się przedstawiciele Rosji, USA, Chin i Pakistanu w celu wypracowania wspólnego stanowiska ws. zmieniającej się sytuacji w Afganistanie.

– Musimy wspierać proces międzyafgańskiego pojednania i generalnie dążyć do normalizacji sytuacji w tym kraju – powiedział Władimir Putin, cytowany przez rosyjską agencję prasową RIA Novosti. Jednocześnie stwierdził, że nie należy podejmować pochopnej decyzji dotyczącej uznania rządu talibów w Afganistanie.

– Nie trzeba się spieszyć z oficjalnym uznaniem talibów. Rozumiemy, że trzeba się z nimi komunikować, ale nie można się spieszyć – podkreślił rosyjski prezydent. Należy wspomnieć w tym miejscu, że talibowie wciąż są oficjalnie uznawani w Rosji za organizację terrorystyczną.

d4f91dg

Ćwiczenia wojskowe blisko Afganistanu

Przedstawiciele Kremla wskazują także, że Rosja musi być gotowa na każdą ewentualność, również na konflikt z talibami. Między innymi dlatego w dniach 22-23 października odbędą się w Tadżykistanie, niedaleko granicy z Afganistanem, ćwiczenia zbiorowych sił szybkiego reagowania państw ODKB "Interakcja 2021".

Przypomnijmy, że ODKB to Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, która pełni rolę sojuszu wojskowego. Należą do niej Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan i Tadżykistan. Jak widać, część członków sojuszu to państwa położone niedaleko Afganistanu.

Jeśli talibowie zaatakują któreś z nich, Rosja – zgodnie z założeniami ODKB – będzie musiała zareagować. O tym, że trzeba być przygotowanym na ewentualne, ekspansywne działania talibów, mówili też kilkukrotnie rosyjscy generałowie oraz eksperci ds. wojskowych i międzynarodowych.

Przykład geniuszu rosyjskiej myśli technicznej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4f91dg

Podziel się opinią

Share
d4f91dg
d4f91dg
Więcej tematów