Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kosmos
04-11-2009 (12:31)

Rosja będzie budować kosmiczny holownik o napędzie jądrowym

Rosja przystępuje do budowy kosmicznego holownika o napędzie jądrowym - poinformował prezes Rosyjskiej Akademii Kosmonautyki im. Ciołkowskiego Anatolij Korotiejew, podczas odbywającego się w Limassol (Cypr) pierwszego międzynarodowego sympozjum "Kosmos i globalne bezpieczeństwo ludzkości".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja będzie budować kosmiczny holownik o napędzie jądrowym

Nad propozycjami pilotażowego projektu holownika z napędem nuklearnym pracowało wiele firm Federalnej Agencji Kosmicznej - Roskosmosu oraz Rosatomu. Projekt zaaprobowała komisja przy prezydencie Rosji ds. modernizacji i rozwoju technologicznego kraju. Wydano rozporządzenie, by podjąć potrzebne działania dla realizacji projektu.

Korotiejew wyraził przekonanie, że przedsięwzięcie to ma "bardzo dobre i interesujące perspektywy". Co istotne, Rosjanie określili terminy: 201. rok - projekt techniczny, 2015 r. - zbudowanie silnika o napędzie jądrowym. Holownik powinien być gotowy do lotu do 2018 roku.

(fot. Jupiterimages)
Podziel się

Naukowiec przypomniał podczas sympozjum, że Rosja ma duże doświadczenie w budowie aparatów kosmicznych zasilanych energią atomową. W czasach ZSRR na orbitę wprowadzono ponad 3. takich satelitów.

Zatwierdzenie projektu zbudowania holownika będzie silnym impulsem dla powrotu energii nuklearnej do kosmosu - podkreślił Korotiejew. Jego zdaniem, wydaje się to absolutnie konieczne jeśli chce się przejść do następnego etapu rozwoju kosmonautyki, przewidującego badania odległego kosmosu.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.