Trwa ładowanie...
dyptv1y

Rootowanie Androida 7.0 nie będzie takie proste

Androidowi czarodzieje, zajmujący się tworzeniem customowych romów i rootowaniem telefonów w celu wyciśnięcia z nich większej funkcjonalności ostrzegają przed nowym, potencjalnym problemem, który może pojawić się w Androidzie 7.0 zwanym Nougatem.
Share
Google ogłosiło niedawno nazwę najnowszej odsłony swojego sytemu operacyjnego. Jak się można domyśleć, tradycji słodkich nazw stało się zadość. Po ostatnich słodkościach Kitkat, Marshmallow przyszedł czas na kolejną literę alfabetu. Tym razem jednak Google zdecydowało się powierzyć wybór nowej nazwy swoim użytkownikom. Dzięki propozycjom internautów, od teraz siódma wersja Androida nosi oficjalną nazwę Nougat.

Jeszcze w marcu Google udostępniło deweloperską wersję swojego systemu operacyjnego na urządzenia przenośne. Od niedawna jest też do pobrania wersja Beta oprogramowania dostępna na urządzenia Nexus 6, Nexus 9, Nexus 5X, Nexus 6P oraz Nexus Player oraz na Chromebooka Pixel C i telefon General Mobile 4G (Android One). Chętni użytkownicy czy deweloperzy mogą już zapisywać się do Programu Wersji Beta na Androida na oficjalnej stronie Google’a. Jeśli urządzenie jest kompatybilne, zaktualizuje się dzięki OTA (ang. over the air), czyli bez konieczności podłączania urządzenia i chociażby rootowania sprzętu.

Dzięki wersji Beta możemy jeszcze przed premierą przyjrzeć się najważniejszym funkcjom systemu operacyjnego Google’a. Oczywiście, może się tak zdarzyć, że któreś z funkcji wersji beta Androida Nougat nie trafi do finalnej wersji systemu. W dalszej części artykułu znajdziecie najważniejsze naszym zdaniem funkcje Google Android 7.0 Nougat.
Google ogłosiło niedawno nazwę najnowszej odsłony swojego sytemu operacyjnego. Jak się można domyśleć, tradycji słodkich nazw stało się zadość. Po ostatnich słodkościach Kitkat, Marshmallow przyszedł czas na kolejną literę alfabetu. Tym razem jednak Google zdecydowało się powierzyć wybór nowej nazwy swoim użytkownikom. Dzięki propozycjom internautów, od teraz siódma wersja Androida nosi oficjalną nazwę Nougat. Jeszcze w marcu Google udostępniło deweloperską wersję swojego systemu operacyjnego na urządzenia przenośne. Od niedawna jest też do pobrania wersja Beta oprogramowania dostępna na urządzenia Nexus 6, Nexus 9, Nexus 5X, Nexus 6P oraz Nexus Player oraz na Chromebooka Pixel C i telefon General Mobile 4G (Android One). Chętni użytkownicy czy deweloperzy mogą już zapisywać się do Programu Wersji Beta na Androida na oficjalnej stronie Google’a. Jeśli urządzenie jest kompatybilne, zaktualizuje się dzięki OTA (ang. over the air), czyli bez konieczności podłączania urządzenia i chociażby rootowania sprzętu. Dzięki wersji Beta możemy jeszcze przed premierą przyjrzeć się najważniejszym funkcjom systemu operacyjnego Google’a. Oczywiście, może się tak zdarzyć, że któreś z funkcji wersji beta Androida Nougat nie trafi do finalnej wersji systemu. W dalszej części artykułu znajdziecie najważniejsze naszym zdaniem funkcje Google Android 7.0 Nougat.Źródło: Twitter/@android
dyptv1y

Tzw. _ zrootowany _smartfon daje nam pełną swobodę modyfikacji oprogramowania, ustawień, wyglądu, częstotliwości taktowania procesora itd. _ Rootowanie _telefonów z systemem Android 7.0 może być jednak problemem. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest funkcja _ verified boot _, znana również jako _ dm-verity _, wbudowana w androidowego kernela od czasów wersji 4.4.

Czytaj także: Najważniejsze funkcje Google Android 7.0 Nougat

Podczas włączania telefonu i ładowania Androida, system za pomocą funkcji _ dm-verity _ sprawdza sumę kontrolną poszczególnych elementów systemu i na tej podstawie decyduje, czy uruchomi się normalnie czy nie. W Androidzie 7.0, jeśli _ dm-verity _ odkryje jakąkolwiek anomalię, nie pozwoli na uruchomienie Androida w normalnym trybie. A na dzień dzisiejszy _ dm-verity _ nie jest w stanie odróżnić "łatki rootującej" telefon od złośliwego oprogramowania, które może narazić użytkownika telefonu na niebezpieczeństwo (np. na kradzież jego danych)

dyptv1y

Deweloperzy twierdzą, że w przypadku urządzeń z odblokowanym bootloaderem (programem rozruchowym) ten problem da się obejść. Nie wszystkie jednak urządzenia z Androidem na pokładzie charakteryzują się odblokowanym bootloaderem i na tym polega problem - rootowanie urządzeń od niektórych producentów może przestać być po prostu możliwe.

Więcej informacji na ten temat pojawi się zapewne po oficjalnej premierze Androida 7.0.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 7 Pro na zdjęciach

dyptv1y

Podziel się opinią

Share
dyptv1y
dyptv1y
Więcej tematów