Rockandrollowy dron

Rockandrollowy dron12.12.2012 15:43
Rockandrollowy dron
Źródło zdjęć: © USAF

Utwór "Highway to Hell" zespołu AC/DC posłużył brytyjskim specjalistom do przetestowania nowego systemu przesyłania danych dla latających robotów zwiadowczych - dronów

Radiowa aparatura do przesyłania danych jest dużym obciążeniem, zwłaszcza dla najmniejszych dronów. Aby zmniejszyć ich wagę i powiększyć zasięg bez tankowania, Yoann Thueux i jego koledzy z brytyjskiego EADS Innovation Works w Newport usunęli ciężkie urządzenia radiowe i anteny wykorzystywane do transmitowania obrazów video. Zamiast tego zainstalowali reflektor laserowy zwany Dazzle, który po prostu dodaje zgromadzone przez drona dane do odbijanej przez siebie wiązki naziemnego lasera oddalonego nawet o dwa kilometry.

Gdy wiązka laserowego światła dotrze do reflektora. przechodzi przez przezroczysty element przełączający, zwany modulatorem światła, który dodaje cyfrowe zera i jedynki. Po odbiciu od lustra światło wraca tam, skąd przybyło - unosząc za sobą nagranie video HD. Wielką zaletą tej technologii jest szybka transmisja danych - około gigabita na sekundę. Przy częstotliwościach radiowych transmisja jest kilkadziesiąt razy wolniejsza - do 2. megabitów na sekundę.

Testy reflektora i naziemnego systemu przesyłania danych rozpoczęły się na początku grudnia w dawnej bazie Royal Air Force w Pershore. Pierwsza próba polegała na odczytaniu zakodowanej wiązki, odbitej od lecącego ośmiowirnikowego drona - helikoptera Okto niemieckiej firmy Mikrocopter.

Thueux wybrał utwór "Highway to Hell" ponieważ miał go na swoim iPodzie i zna na pamięć. Dlatego z łatwością mógł wykryć ewentualne zniekształcenia. Jego kolega uważa, że następnym kandydatem do transmisji powinno być "Fly Me To The Moon".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)