Trwa ładowanie...
dlr55r8
CHIP

Roboty na deskach teatru

Jeśli byliście w Centrum Nauki Kopernik, być może widzieliście pierwszy na świecie Teatr Robotyczny. Dziś trudno nam wyobrazić sobie, by roboty wyparły ze scen żywych aktorów, jednak niektórzy reżyserzy zamierzają wykorzystać je w swoich sztukach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roboty na deskach teatru
(Alfonso Salazar/YouTube)
dlr55r8

Jednym z nich jest Oriza Hirata. Japończyk zajmuje się właśnie reżyserią przedstawienia na podstawie opowiadania "Przemiana" Franza Kafki. W oryginale bohaterem utworu jest mężczyzna, który pewnego dnia budzi się w ciele ogromnego robaka. Nie mogąc wstać z łóżka bohater zostaje zamknięty w pokoju przez własną rodzinę, która pod wpływem tajemniczej transformacji sama przechodzi przemianę.

We francuskiej wersji sztuki Hirata postanowił przemienić główną postać w robota. Na potrzeby przedstawienia reżyser zaangażował do współpracy Hiroshiego Ishiguro - naukowca zajmującego się robotyką - który stworzył Repliee S1. Humanoidalny robot potrafi się uśmiechać i okazywać inne emocje.

"Kiedy ludzie widzą robota, np. na wystawie, nie wywołuje on większych emocji. Chciałem stworzyć sytuację, w której robot poruszy publikę. Właśnie dlatego wpadłem na pomysł, by wykorzystać go w swoim przedstawieniu" - powiedział Hirata.

dlr55r8

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Dziś premiera komputera ROG GR8!

dlr55r8

Podziel się opinią

Share
dlr55r8
dlr55r8
Więcej tematów