Rewolucyjny aparat? 42 mln pikseli, pełna klatka i obudowa kompaktu - Sony RX1R II

Rewolucyjny aparat? 42 mln pikseli, pełna klatka i obudowa kompaktu - Sony RX1R II

Rewolucyjny aparat? 42 mln pikseli, pełna klatka i obudowa kompaktu - Sony RX1R II
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.10.2015 12:52

Do niedawna matryce o rozmiarze pełnej klatki i rozdzielczości 40 milionów pikseli kojarzyły się nam z potężnymi i ciężkimi lustrzankami. Na rynku pojawił się jednak kolejny aparat, w którym to wszystko udało się zmieścić w obudowie rozmiarami odpowiadającej typowej małpce. Zobaczcie, co potrafi miniaturowy Sony RX1R II.

RX1. II został wyposażony w zupełnie nową, 42,4-megapikselową matrycę oraz obiektyw ZEISS Sonnar T o stałej ogniskowej 35 mm i dużym otworze przysłony F2. Poprawiono też system automatyki ostrości – teraz działa on 30 proc. szybciej niż w poprzednich modelach RX1. Światową nowością jest również regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy. Użytkownik ma do dyspozycji ustawienia „wyłączony”, „standardowy” i „wysoki”, a dodatkowo funkcję bracketingu filtra. Wykonywanie zdjęć aparatem trzymanym przy oku umożliwia wysuwany wizjer XGA OLED.

Aparat RX1. II wykorzystuje pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R o efektywnej rozdzielczości około 42,4 megapiksela. Dzięki współpracy z procesorem obrazu BIONZ X uzyskuje się szeroki zakres czułości ISO 100–25600 (z możliwością rozszerzenia 50–102 400) oraz szeroki zakres dynamiczny. Przetwornik obrazu jest wykonany w technologii BSI i wyposażony w powiększone obwody oraz miedziane ścieżki sygnału. Taka konstrukcja powinna zwiększyć szybkość transmisji i umożliwia generowanie danych wyjściowych około 3,5 raza szybciej niż w modelu RX1R.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Obiektyw ZEISS Sonnar T 3. mm F2 wyposażono w pierścień umożliwiający przełączenie obiektywu w tryb zdjęć makro, w którym minimalna odległość robocza wynosi 14 cm. Stałoogniskowa konstrukcja pozwala wykorzystać rozdzielczość aparatu poprzez precyzyjne dopasowanie wzajemnego położenia matrycy i obiektywu. Im mniejsza odległość między tymi podzespołami, tym więcej światła z otoczenia może dotrzeć do przetwornika obrazu. Co więcej, w odróżnieniu od aparatów z wymiennymi obiektywami migawka modelu RX1R II znajduje się w obiektywie. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć rozmiary obudowy, a dodatkowo skrócić czas synchronizacji z lampą błyskową do 1/2000 sekundy. Co ważne, RX1R II został wyposażony w tryb zapisu 14-bitowego obrazu RAW bez kompresji.

Szybki autofocus

Matryca aparatu zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy, zapewniający największe na świecie (4. proc.) pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazu. Połączenie tego czujnika z 25 polami AF opartymi na detekcji kontrastu zaowocowało o 30 proc. większą szybkością działania systemu AF niż w poprzednim modelu. Zaawansowany algorytm wykrywania ruchu pozwala dokładnie przewidzieć nawet szybkie przemieszczenia poruszających się obiektów. W rezultacie nowy tryb AF-C umożliwia śledzenie zachowania obiektu i utrzymywanie na nim ostrości nawet podczas zdjęć seryjnych z szybkością do 5 klatek na sekundę.

Pierwszy na świecie regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy

Zupełną nowością w aparatach cyfrowych jest zastosowany w modelu RX1. II regulowany optyczny filtr dolnoprzepustowy, który pozwala użytkownikowi zmieniać równowagę między rozdzielczością obrazu a poziomem takich zjawisk, jak mora czy przekłamania barw.

Dostępne są trzy ustawienia filtra: „wyłączony”, przy którym obraz wygląda jak z matryc bez filtra dolnoprzepustowego i ma najwyższą możliwość rozdzielczość; „standardowy”, zapewniający równowagę między rozdzielczością a usuwaniem mory i wad kolorystycznych; oraz „wysoki”, w większym stopniu eliminujący niedoskonałości obrazu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)