Trwa ładowanie...
d3asbqz

Rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego? Terapia polskich naukowców daje ogromne nadzieje

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, polscy naukowcy opracowali terapię leczenia stwardnienia rozsianego. Wykorzystuje komórki własnego szpiku kostnego pacjentów. O swoim sukcesie poinformowała firma Luna Laboratory w środę, podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Eksperymentalna metoda daje ogromne nadzieje
Eksperymentalna metoda daje ogromne nadzieje (Shutterstock.com)
d3asbqz

Metoda polega na jednorazowym podaniu pacjentom chorym na SM komórek macierzystych, które pobierane są z ich szpiku. Dotychczas terapii poddano czterech pacjentów z zaawansowanym rozwojem choroby. Wśród nich, problemem była niewydolność ruchowa umiarkowana oraz ciężka, zaburzenia widzenia, czynności zwieraczy, ograniczona zdolność do pracy i samodzielnego poruszania.

"Po tym jednorazowym podaniu komórek obserwowaliśmy chorych przez dwa lata i zrobiliśmy dodatkową obserwację po trzech latach. Okazało się, że – tak mnie się wydaje – rezultaty były wyjątkowo dobre" – powiedział neurolog, dla portalu Nauka w Polsce.

Lekarz zapewniał, że po okresie 2-3 lat od jednorazowego podania komórek, u wszystkich pacjentów zauważono znaczną poprawę. U jednej z chorych wystąpił w tym czasie również nawrót choroby, ale był bardzo krótkotrwały. Stan jednak się nie pogorszył, więc stwierdzono, że terapia nie ma działań niepożądanych.

Przeprowadzono również badania mózgu pacjentów, korzystając z rezonansu magnetycznego. W ten sposób wykazano, że ilość i objętość uszkodzonych obszarów mózgu, po jakimś czasie uległa znacznemu zmniejszeniu. "Jest to dla nas dowód, co prawda nie wprost, że te komórki zadziałały" - mówi neurolog.

d3asbqz

Innowacyjność metody polega na tym, że komórki macierzyste pobrane od pacjenta nie zostają namnażane w laboratorium. Inną jej ważną cechą jest to, że naukowcy potrafią bardzo dokładnie wybrać odpowiednie komórki i dokładnie w takich proporcjach, jakie są potrzebne, aby zadziałać na chorobę autoimmunologiczną.

Obecnie do leczenia stwardnienia rozsianego stosuje się przede wszystkim farmakoterapię. Pomaga ona pacjentom z najczęstszą postacią choroby, tzw. "rzutowo-remisyjną". Nowy sposób terapii jest stosowany aktualnie u pacjentów, w u których leki nie dają efektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Nauka w Polsce

d3asbqz

Podziel się opinią

Share
d3asbqz
d3asbqz
Więcej tematów