Trwa ładowanie...

Rewolucja w chirurgii kobiet? FDA zatwierdza przełomową metodę

Amerykańska Agencja Żywności i Leków, FDA ogłosiła, że zezwoliła na wprowadzanie systemu Hominis firmy Memic Innovative Surgery, który wykorzysta roboty do leczenia histerektomii przezpochwowej.
Share
FDA zatwierdziła rewolucyjną metodę chirurgiczną
FDA zatwierdziła rewolucyjną metodę chirurgicznąŹródło: Pexels
d4g5xmk

Zgodnie z komunikatem FDA, Hominis to pierwsze zatwierdzone przez FDA urządzenie chirurgiczne wspomagane przez robota do wykonywania histerektomii przezpochwowej. Hominis przeznaczony jest do usuwania macicy w małoinwazyjny sposób, dzięki czemu pacjentki będą miały szansę szybciej dojść do siebie po zabiegu.

Hominis Materiały prasowe
Hominis Źródło: Materiały prasowe

Hominis to obecnie najmniejszy i najdalej sięgający system chirurgiczny. Używa małoinwazyjnych narzędzi wprowadzanych przez pochwę oraz kamery wideo wprowadzanej laparoskopowo przez małe nacięcie na brzuchu. Dzięki temu wymagana jest znacznie mniejsza liczba nacięć na brzuchu niż w przypadku tradycyjnych metod histerektomii laparoskopowej.

Producent podkreśla, że "chirurgia wspomagana udziałem robotów staje się obowiązkowym narzędziem lekarzy, zapewniając niezwykłą precyzję i zręczność, a także wielofunkcyjność", co przekłada się w skuteczniejszą opiekę nad pacjentem w czasie zabiegu.

d4g5xmk

FDA wyjaśnia, że chirurdzy, po przejściu odpowiednich szkoleń, będą w sali operacyjnej sterować instrumentami podczas zabiegu za pomocą Hominis. System został na razie przetestowany w grupie 30 pacjentek w wieku od 37 do 79 lat. 63 proc. z nich miały również choroby współistniejące, ale w każdym przypadku zabieg z pomocą nowego narzędzia zakończył się pomyślnie.

Zobacz: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę [Wideo]

Wśród skutków ubocznych, FDA zaobserwowała jedynie niewielką utratę krwi, infekcje dróg moczowych i opóźnione gojenie się zamknięcia w górnej części pochwy. Dr Binita Ashar, dyrektor Biura Urządzeń Chirurgicznych i Kontroli Zakażeń FDA, zwróciła uwagę, że to kolejne rozwiązanie, które minimalizuje inwazyjne działania lekarzy, a dodatkowo pierwsze wykorzystujące tak zaawansowaną technologię.

- FDA nadal wspiera postęp w zakresie bezpiecznych i skutecznych urządzeń medycznych, które mogą poprawić doświadczenia pacjentów podczas zabiegów chirurgicznych - dodała ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4g5xmk

Podziel się opinią

Share
d4g5xmk
d4g5xmk
Więcej tematów