Trwa ładowanie...

Rewolucja telekomunikacyjna. Coraz więcej LTE, wyłączenie 2G, uruchomienie 5G

Jak podane ABI Research, pod koniec 2015 roku na świecie będzie 1,37 mld użytkowników sieci LTE. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2014 roku.

Share
Rewolucja telekomunikacyjna. Coraz więcej LTE, wyłączenie 2G, uruchomienie 5G
Źródło: Fotolia / pedrosala
d3ax0ns

Na koniec 2014 roku liczba użytkowników sieci LTE na świecie wyniosła 650 mln. Na koniec 2015 roku ta liczba ma wzrosnąć do 1,37 mld, z kolei do 2020 roku użytkowników LTE na świecie ma być 3,5 mld. Z kolei sieć 2G powoli wygasa i już planowane jest pierwsze jej kompletne wyłączenie, o czym piszemy poniżej.

Zarówno Amerykanie, jak i Azjaci na czele z Singapurem, stawiają na małe stacje bazowe, wielkości 1/8 tradycyjnych nadajników, które są gęsto rozlokowane. Dzięki temu stacje są mniej obciążone i są w stanie wydajniej obsłużyć podłączonych do nich klientów.

Infrastruktura sieci LTE na świecie ma rozrastać się o 10 proc. w skali roku. W rozwój sieci mocno inwestują amerykańscy operatorzy. Verizon *rozbudowuje swoją sieć we współpracy z Ericssonem, z kolei *T-Mobile robi to w parze z Nokia Networks. Co ciekawe, podczas Huawei Innovation Day 2015 w Monachium omawiano prace trwające nad budową i wprowadzeniem sieci 5G. Głównym zamysłem tego kroku są prognozy dotyczące informacji czy danych przechowywanych w chmurach internetowych. Spodziewa się bardzo szybkiego wzrostu ilości tychże danych, przez co sieci LTE/4G mogą okazać się za mało wydajne. Prawdopodobnie pierwsze doniesienia o sprawnej pracy sieci 5G dotrą do nas z Azji, ale Niemcy - a szczególnie Deutsche Telekom - również już coraz poważniej przyglądają się temu tematowi.

d3ax0ns

Jak wspomniałem, wraz z rozwojem i inwestowaniem w sieci o szybszym transerze, planuje się odejście od obsługi standardu 2G. W ten sposób w kwietniu 2017 roku główni operatorzy na rynku Singapuru przestaną świadczyć usługi w oparciu o sieć 2G.

Trzej poważni gracze - M1, Singtel i StarHub - wydali oświadczenie, w którym poinformowali o planowanym wyłączeniu. Jako powód podali ewolucję i silne rozwinięcie sieci 3G i 4G, a także ogromną popularność smartfonów. Dzięki temu sieć 2. powoli staje się bezużyteczna. Łącząc to z doniesieniami marki Huawei na temat 5G możemy już chyba liczyć, że prędko za Singapurem pójdą również inne kraje.

Wraz z oświadczeniem operatorzy zapowiedzieli specjalne kampanie informacyjne, w których będą namawiać mieszkańców kraju do zmiany starych telefonów komórkowycn na nowe smartfony.

Singapur ma jeden z najwyższych wskaźników penetracji telefonii komórkowej i internetu na świecie.

d3ax0ns

_ SŁK - Wirtualna Polska / Telepolis _

d3ax0ns

Podziel się opinią

Share
d3ax0ns
d3ax0ns
Więcej tematów