Trwa ładowanie...
d1lmqce

Rekord w obliczaniu Pi pobity. Tej liczby nie da się nawet przeczytać

31,415,926,535,897 - to nie jest nowa liczba Pi. Tyle miejsc po przecinku udało się policzyć Emmie Haruka, pracującej w Google. Zrobiła to za pomocą specjalnego oprogramowania firmy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policzyła Pi za pomocą chmury Google'a
Policzyła Pi za pomocą chmury Google'a (google)
d1lmqce

Co to jest liczba Pi?

Liczba Pi jest stałą matematyczną, która została zdefiniowana jako stosunek obwodu koła do jego średnicy. Teraz jednak jej definicja jest znacznie szersza, a sama stała pojawia się w wielu formułach matematycznych i fizycznych. W przybliżeniu wynosi 3,14 i czasem nazywana jest stałą Archimedesa.

Ile wynosi liczba Pi?

Każdego roku na całym, dzień 14 marca świętuje się, jako dzień liczby Pi. Od ubiegłego roku, ta data ma też drugie znaczenie. Właśnie 14 marca 2018 świat opuścił prawdziwy geniusz, ponadczasowy Stephen Hawking.

Z okazji światowego dnia Pi, Emma Haruka z japońskiego oddziału firmy Google, postanowiła pokazać światu swoje nowe osiągnięcie. Obliczyła liczbę Pi 31,415,926,535,897 miejsc po przecinku. To ponad 31 bilionów cyfr! Przebiła poprzedni rekord o ponad 9 bilionów.

d1lmqce

Obliczenia zebrały łącznie 170 TB (wow!) danych (dla porównania 200 tys. utworów muzycznych zajęłoby 1 TB). Były wykonywane przez 25 wirtualnych maszyn przez 121 dni. Gdybyście chcieli wypowiedzieć wszystkie te liczby po przecinku, zajęłoby to 332064 lat. Powodzenia!

Zobacz też: NASA: pierwszym człowiekiem na Marsie najprawdopodobniej będzie kobieta

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lmqce

Podziel się opinią

Share

d1lmqce

d1lmqce
Więcej tematów