Raport: postawy wobec cyberwojen

Raport: postawy wobec cyberwojen

Raport: postawy wobec cyberwojen
Źródło zdjęć: © Sophos
03.08.2010 15:05, aktualizacja: 03.08.2010 15:34

Sophos opublikował półroczny raport zagrożeń dla bezpieczeństwa, ujawniając wyniki badania postaw wobec cyberwojen oraz pozostałe trendy bezpieczeństwa IT w pierwszej połowie 2010 roku.

Światowe badanie Sophos przeprowadzone na 107. użytkownikach komputerów odkrywa alarmujące postawy względem międzynarodowego cyber-szpiegostwa. Respondenci byli pytani o to czy uważają szpiegostwo za pośrednictwem hackingu lub ataków malware jako akceptowalną praktykę oraz czy sieci komputerowe prywatnych firm w innych krajach to dozwolone cele.

Niektóre kluczowe wnioski z badania wskazują na rozluźnione podejście do przestępczości internetowej sponsorowanej przez państwo. 63. ankietowanych uważa, że szpiegowanie innych narodów przez włamanie lub zainstalowanie szkodliwego oprogramowania jest dopuszczalne dla ich kraju (23% powiedziało tak w każdej chwili, 40% tylko w czasie wojny, 37% powiedziało nie). Aż 1 na 14 respondentów uważa, że paraliżujące ataki DoS przeciwko innemu państwu, a w szczególności na strony internetowe odpowiedzialne za infrastrukturę i finanse są do przyjęcia w czasie pokoju (49% stwierdziło, że tylko w czasie wojny, 44% było za tym, że nigdy). 32% uważa, że kraje powinny mieć prawo do instalacji złośliwego oprogramowania i włamu do prywatnych firm zagranicznych dla korzyści ekonomicznych (23% stwierdziło, że jest to możliwe tylko w czasie wojny, 9% stwierdziło, że w czasie pokoju, 68% było na nie).

"Operacja Aurora", która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne na początku roku, spowodowała oskarżenia Google w kierunku chińskich hakerów odpowiedzialnych za atak na serwery wyszukiwarki i 3. innych amerykańskich firm. To bardzo jasny sygnał początku nowej ery malware.
USA nadal numerem jeden pod względem ilości stron internetowych, na których można znaleźć malware. Są to witryny stworzone z wyraźnym zamiarem zainfekowania użytkowników lub strony internetowe zaatakowane przez hakerów, którzy często wykorzystują też niedozwolone techniki optymalizacji wyników wyszukiwania (Black SEO) w celu zwiększaniu ruchu na zainfekowanych stronach i w konsekwencji zarażenia większej ilości komputerów.

Lista top 10 krajów hostingujących malware w okresie od stycznia do czerwca 2010:

  1. Stany Zjednoczone 42,29%
  2. Chiny 10,75%
  3. Rosja 6,13%
  4. Niemcy 4,08%
  5. Francja 3,92%
  6. Wielka Brytania 2,41%
  7. Włochy 2,09%
  8. Holandia 1,76%
  9. Turcja 1,74%
  10. Iran 1,53%

Pozostałe 23,3%

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)