Raport o (cyber)stanie świata

Raport o (cyber)stanie świata

Raport o (cyber)stanie świata
21.01.2011 12:01

W poniedziałek opublikowano raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat cyberbezpieczeństwa w XXI wieku. Brytyjscy naukowcy - autorzy dokumentu - zbadali, w jaki sposób przestępczość wirtualna może wpływać na losy państw i świata. Czy w przyszłości komputery staną się takim samym orężem wojennym, jak samoloty lub czołgi?

Peter Sommer i Ian Brown tworząc raport „Zmniejszanie systemowego zagrożenia cyberbezpieczeństwa”, szukali odpowiedzi na pytanie o rolę systemów IT nie tyle w rozwoju ludzkości, ile we współczesnych konfliktach krajowych i międzynarodowych. Okazuje się, że pojedyncze ataki komputerowe nie grożą paraliżem poszczególnych państw, ale już ich właściwie skoordynowana kombinacja - owszem.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

- Szerokim echem odbiło się wykrycie w 201. roku robaka Stuxnet. Ten samodzielnie rozprzestrzeniający się program komputerowy miał za zadanie szpiegować i przeprogramowywać instalacje przemysłowe, zawirusowując sterowniki PLC kontrolujące działanie fabryk, elektrowni itp. Cyberataki nie mają póki co globalnego wymiaru, jednak lokalnie potrafią wyrządzić duże szkody. - komentuje Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z firmy G Data Software.

Trzeba jednak pamiętać, że z czasem komputery będą coraz częściej wykorzystywane jako broń w starciach między państwami. - Wiąże się to przede wszystkim z postępem technologicznym, jak i z relatywnie niskim kosztem tego typu działań. Prowadzenie „tradycyjnej”. wojny to spore nakłady finansowe: sprzęt, armia - to wszystko kosztuje majątek. Cyberatak natomiast wymaga jedynie rozpoznania obiektów, umiejętności pisania kodu i podjęcia - nierzadko politycznej - decyzji. Dodatkowo krajom nie trudno jest ukryć prowadzenie badań nad wirtualnym napadem: prawie każdy narodowy departament rozwoju, zajmujący się obronnością, ma wiedzę na ten temat lub przynajmniej możliwość jej zdobycia. - podsumowuje Nowatkowski.

W reakcji na raport, rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii już zapowiedziały , że kwestie cyberbezpieczeństwa będą traktowane priorytetowo. - Zarówno USA jak i UK jakiś czas temu podjęły starania o uszczelnienie obrony przed atakami wirtualnymi. Na wyspach dobrze funkcjonuje Biuro Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Ochrony Informacji, a w Stanach ułożona nawet została ścieżka kariery i rozwoju dla specjalistów z tego właśnie zakresu. Polska ma jeszcze dużo do zrobienia, by zapobiec potencjalnym komputerowym atakom, chociaż możemy liczyć na pomoc Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), której jesteśmy członkiem. Trzeba także pochwalić się najnowszym, napawającym dumą i optymizmem, osiągnięciem naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej, którzy stworzyli urządzenie do szyfrowania przesyłanych danych informatycznych, niemożliwych do odkodowania „nawet gdyby połączyć wszystkie komputery w sieci i kazać im pracować tyle lat, ile istnieje wszechświat”. - podsumowuje ekspert G Data
Software.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)