Trwa ładowanie...

Ranny żółw wróci do morza dzięki drukowi 3D

Żółw morski z powyższego zdjęcia nie miał najlepszych doświadczeń związanych z człowiekiem. Przynajmniej do czasu. Po tym, jak stracił część szczęk w wyniku uderzenia śrubą motorówki, grupa weterynarzy i specjalistów w zakresie druku 3D postanowiła stworzyć dla niego specjalną protezę.

Share
Ranny żółw wróci do morza dzięki drukowi 3D
Źródło: Giznet.pl
d20t5hc

Po wypadku ten znaleziony w Turcji przedstawiciel zagrożonego wymarciem gatunku Karetta nie mógł samodzielnie się odżywiać. Dlatego zespół weterynarzy z tureckiego Pamukkale Üniversitesi postanowił znaleźć nietypowe rozwiązanie problemu i zaopatrzyć żółwia w odpowiednią protezę.

O pomoc w jej przygotowaniu zwrócono się do tureckiej firmy BTech, która specjalizuje się w drukowaniu dopasowanych protez. Właśnie tam, po dwóch miesiącach prób i testów, powstała idealnie dopasowana tytanowa proteza żółwiej szczęki, która wszczepiona została przez zespół tureckich weterynarzy i chirurgów podczas pionierskiej operacji. Choć dziś ten żółw morski wygląda jak żywcem wycięty z filmu science-fiction, to według weterynarzy czuje się coraz lepiej, a jego organizm nie odrzucił implantu. Zanim będzie mógł zostać wypuszczony na wolność minie jeszcze trochę czasu, ale kiedy już to się stanie, powinien już móc odżywiać się samemu.

d20t5hc

Meizu M1 Note - potężny, tani smartfon. Zobacz nasz test!

Polecamy na stronach Giznet.pl: Facebook wchodzi w buty wydawcy

Zobacz także: Niezwykła sztuka 3D

d20t5hc

Podziel się opinią

Share
d20t5hc
d20t5hc
Więcej tematów