Trwa ładowanie...
d1bmdal

Rakiety SpaceX latają z oprogramowaniem, które można znaleźć w telefonach z Androidem

Pakiety oprogramowania, które SpaceX wykorzystuje w swoich rakietach Falcon, kapsułach Dragon i satelitach Starlink, są bliskimi kuzynami programów, wykorzystywanych w komputerach czy telefonach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SpaceX korzysta ze specjalnego oprogramowania.
SpaceX korzysta ze specjalnego oprogramowania. (, Credit line: JOEY ROULETTE / Reuters / Forum)
d1bmdal

Astronauci NASA, Bob Behnken i Doug Hurley, korzystali z podstawowych funkcji przeglądarki Google Chrome za każdym razem, gdy dotykali ekranów kontrolujących kapsułę Dragon Crew. Wszystkie rakiety i satelity SpaceX wykorzystuje specjalną odmianę systemu operacyjnego Linux, obsługującego miliardy telefonów z systemem Android.

W trakcie Reddit AMA programiści SpaceX zdradzili kilka szczegółów na temat oprogramowania stosowanego przez firmę Elona Muska. Ma ono bardzo ważną rolę, bo to dzięki niemu można kontrolować wszystkie aspekty podróży w kosmos. Przykładowo oprogramowanie pozwala na uruchomienie awaryjnego postępowania w przypadku wybuchu rakiety Falcon.

SpaceX i Chromium

Sofian Hnaide, jeden z programistów SpaceX przekazał, że firma korzysta z Chromium, otwartego projektu przeglądarki internetowej.

d1bmdal

Zobacz też: NASA: Mars 2020 poleci uzbrojony w laser o dużej mocy.

- Podobały nam się wszystkie nowoczesne funkcje, które są dostarczane z gotowymi przeglądarkami - powiedział Hnaide podczas AMA, dodając, że Chromium dał SpaceX dostęp do wielu programistów, którzy już znają się na technologii.

Oznacza to, że aplikacja internetowa napisana w HTML i JavaScript, podobnie jak miliony stron internetowych, pokazuje astronautom to, co muszą zobaczyć. Dodatkowo interpretuje ich kliknięcia w ekran.

d1bmdal

Nowoczesne podejście do lotów w kosmos

Ekrany dotykowe są przykładem zmodernizowanego podejścia SpaceX do komputerów, ale kapsuła Dragon ma również bardziej tradycyjne przyciski sprzętowe do krytycznych działań, takich jak chociażby reagowanie na pożar kabiny.

Interfejs oparty na Chromium łączy się z oprogramowaniem do sterowania pojazdem napisanym w języku C ++ i działającym w systemie operacyjnym Linux. SpaceX utrzymuje swój własny wariant Linuksa, który jest bliskim kuzynem wersji działającej na każdym telefonie z Androidem. Firma regularnie dokonuje aktualizacji, aby uniknąć potencjalnych problemów z obsługą Starlink, Crew Dragon czy rakiet Falcon.

d1bmdal

Podziel się opinią

Share
d1bmdal
d1bmdal
Więcej tematów