Trwa ładowanie...

Putin o talibach. Chce ich usunąć z listy organizacji terrorystycznych

Rosja dąży do podjęcia decyzji o wykluczeniu talibów z listy organizacji terrorystycznych, ale musi to zrobić przede wszystkim Rada Bezpieczeństwa ONZ – powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin. Dzień wcześniej odbyło się spotkanie w Moskwie z przedstawicielami grupy rządzącej Afganistanem.

Share
Putin o talibach. Chce ich usunąć z listy organizacji terrorystycznych
Źródło: East News, fot: Sergei Savostyanov
d3dvsge

Podczas czwartkowych obrad Klubu Wałdajskiego Putin wyjaśnił, że chciałby wykluczenia Talibanu z listy organizacji terrorystycznych na szczeblu ONZ. Zaznaczył, że teraz wszystko zależy od pozytywnego rozwoju sytuacji w Afganistanie.

– Celem Rosji będzie dążenie w tym kierunku. Takie decyzje powinny jednak zapaść w taki sam sposób, w jaki były podejmowane wcześniej, kiedy umieszczano ten ruch na liście organizacji terrorystycznych – powiedział Putin, cytowany przez rosyjską agencję Intefax. Jednocześnie ocenił, że decyzja prezydenta USA Joe Bidena o wycofaniu wojsk z Afganistanu była słuszna. Zasugerował jednak, że całą akcję "można było przeprowadzić inaczej" – podaje Interfax.

Rozmowy z talibami

Talibowie zostali uznani przez Rosję za organizację terrorystyczną w 2003 r. Od tego czasu wszystkie rosyjskie media mają obowiązek dodawać w komunikatach dotyczących talibów informację, że jest to organizacja zakazana w tym kraju.

d3dvsge

W środę w Moskwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami grupy rządzącej Afganistanem. Talibowie zadeklarowali, że nie stwarzają zagrożenia dla pobliskich państw. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział natomiast, że Kreml dostrzega wysiłki talibów zmierzające do ustabilizowania sytuacji w ich państwie.

Tymczasem na poligonach w Tadżykistanie, nieopodal afgańskiej granicy, odbywają się ćwiczenia sił ODKB (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) – sojuszu, do którego należą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia, Kirgistan i Tadżykistan. Bierze w nich udział ok. 4 tys. żołnierzy i 500 jednostek sprzętu wojskowego.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, po objęciu władzy przez talibów Kreml zaczął niepokoić się przede wszystkim ryzykiem niestabilności w Azji Centralnej, przepływem imigrantów oraz kierowaną z Afganistanu działalnością bojowników z Państwa Islamskiego. Rosja obawia się także zwiększonej aktywności grup przestępczych, zajmujących się przemytem narkotyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dvsge

Podziel się opinią

Share
d3dvsge
d3dvsge
Więcej tematów