Trwa ładowanie...
ciekawostki

Przypatrz się uważnie. Ta strzałka zawsze wskazuje w prawą stronę

Nagranie strzałki pokazującej zawsze prawą stronę zrobiło furorę na portalu Instagram. Teraz zaczyna roznosić się po całym internecie. Zobaczcie sami tą niesamowitą iluzję optyczną.

Share
Przypatrz się uważnie. Ta strzałka zawsze wskazuje w prawą stronę
Źródło: YouTube, Fot: physicsfun
d24vgt5

Na pierwszy rzut oka wydaje się być prostą, białą strzałką. Ale wystarczy lepiej się przyjrzeć, i można zauważyć, że jest specjalnie dopracowany dla osiągnięcia efektu iluzji. Spójrzcie, jak odbija się światło i zauważycie kształty, które wprowadzają mózg w błąd.

Iluzja optyczna jest pomysłem Kokichi Sugihary, doktora inżynierii na Uniwersytecie Meiji w Tokio. Słynie on z tworzenia trójwymiarowych złudzeń optycznych, które powodują, że obserwatorzy kwestionują prawa fizyki. Niektórzy nawet po ujawnieniu sposobu działania, nadal widzą iluzję.

d24vgt5

W ciągu trzech dni wideo opublikowane na portalu Instagram obejrzało 380 tys. osób. Autor informuje w opisie, że obraca strzałkę o 180 stopni, a ona nadal wskazuje w prawo. To poprzez sprytną kombinację odbicia, perspektywy i kąta patrzenia powstaje ta iluzja.

W drugiej części nagrania autor pokazuje strzałkę od góry, pokazując jej prawdziwy kształt. Wtedy iluzja zanika. Okazuje się, że strzałka jest symetryczna. To charakterystyczna cecha dla prac profesora Sugihary.

d24vgt5

Podziel się opinią

Share
d24vgt5
d24vgt5
Więcej tematów