ycipk-1v56gu

Przełomowe odkrycie naukowców. Najstarsza gwiazda we wszechświecie

Wiemy, ile lat ma najstarsza gwiazda we wszechświecie. Odkrycie naukowców jest niezwykle ważne, bo daje szansę na odkrycie pierwszych gwiazd kosmosu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najstarsza gwiazda we Wszechświecie odkryta
Najstarsza gwiazda we Wszechświecie odkryta (iStock.com, Fot: RomoloTavani)
ycipk-1v56gu

Według szacunków naukowców najstarsza gwiazda we Wszechświecie ma 13,5 mld lat. I została "w całości stworzona z materii wyplutej z Wielkiego Wybuchu", jak czytamy na serwisie urania.edu.pl Ale nie to jest najważniejsze. Jak czytamy dalej, badacze sądzą, że "prawdopodobnie istnieje więcej gwiazd o bardzo niskiej masie i bardzo niskiej zawartości metalu". To może oznaczać, że niektóre z nich są pierwszymi gwiazdami wszechświata

Odkryta gwiazda, którą oznaczono jako 2MASS J18082002-5104378 B, zawiera też istotne wskazówki. Dzięki nim naukowcy uważają, że dysk naszej galaktyki jest co najmniej 3 mld lat starszy, niż wcześniej przypuszczano. Fakt, że gwiazda jest mała, przeczy założeniom, że pierwsze gwiazdy we wszechświecie były duże. I przez to, że szybko umierały, nie da się ich już zobaczyć.

Naukowcy dodają, że gwiazda wygląda "tak samo dobrze", jak w momencie, gdy powstała 13,5 mld lat temu. Odkrycie najstarszej z nich pozwala wierzyć, że uda się zaobserwować więcej starych gwiazd mających niską masę.

ycipk-1v56gu

źródło: urania.edu.pl, rp.pl

Polub WP Tech
ycipk-1v56gu
ycipk-1v56gu
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1v56gu