Przełom w energetyce? Rozwiązaniem ma być niezwykła ciecz

Przełom w energetyce? Rozwiązaniem ma być niezwykła ciecz

Naukowcy szukają sposobu na magazynowanie energii słonecznej
Naukowcy szukają sposobu na magazynowanie energii słonecznej
Źródło zdjęć: © Pexels
30.03.2021 09:15

Gromadzenie i przechowywanie energii słonecznej jest jednym z największych wyzwań, jeśli myślimy o alternatywnych źródłach paliwa. Jednak nowo opracowane rozwiązanie może pomóc poradzić sobie z tym problemem.

Opracowana przez badaczy z Politechniki Chalmers ciecz umożliwi przechowywanie zgromadzonej energii słonecznej i późniejsze jej wykorzystanie bez dostępu do światła słonecznego. Zdaniem naukowców to rozwiązanie pozwoli przechować energię nawet przez 20 lat. 

Za projekt odpowiada zespół pod kierunkiem Kaspera Moth-Poulsena, profesora na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Chalmers. Specjalny katalizator o nazwie Molecular Solar Thermal Energy Storage (MOST) pozwala cieczy przekazywać ciepło nawet długo po jej wystygnięciu. 

O niezwykłym projekcie poinformował Jeffrey Grossman, inżynier pracujący z tym materiałem w MIT. Wyjaśnił, że ciecz działa jak akumulator, ale "zamiast elektryczności, do wnętrza wpuszcza się światło słoneczne i wydobywa się z niego ciepło, wyzwalane na żądanie".

Autorzy projektu wskazują, że rozwiązanie może być wykorzystywane w przyszłości w krytycznych sytuacjach, kiedy wystąpi wzmożone zapotrzebowanie na energię i dodają, że do wytworzenia 250 Wh energii potrzeba ok. 1 kg cieczy. Są również zdania, że ciecz może się sprawdzić w zasilaniu wielu urządzeń gospodarstwa domowego, ale również w przemyśle. 

Na razie projekt jest jeszcze w fazie rozwoju, mimo że prace nad nim trwają już od kilku lat. Badania współfinansuje Unia Europejska, która przekazała badaczom 4,3 mln euro. Nie jest to jednak pierwsze tego typu rozwiązanie - nad podobnym materiałem pracują również naukowcy z Uniwersytetu Lancaster.

Problem magazynowania energii pozyskanej ze słońca jest kluczowy dla rozwoju technologii opartych na odnawialnych źródłach energii, o czym wspominał również Bill Gates w wywiadzie dotyczącym kryzysu klimatycznego. Niezwykła ciecz opracowana przez badaczy może być odpowiedziom na ten problem.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)