Trwa ładowanie...

Przełom w energetyce? Rozwiązaniem ma być niezwykła ciecz

Gromadzenie i przechowywanie energii słonecznej jest jednym z największych wyzwań, jeśli myślimy o alternatywnych źródłach paliwa. Jednak nowo opracowane rozwiązanie może pomóc poradzić sobie z tym problemem.

Share
Naukowcy szukają sposobu na magazynowanie energii słonecznej
Naukowcy szukają sposobu na magazynowanie energii słonecznejŹródło: Pexels
d3fin5o

Opracowana przez badaczy z Politechniki Chalmers ciecz umożliwi przechowywanie zgromadzonej energii słonecznej i późniejsze jej wykorzystanie bez dostępu do światła słonecznego. Zdaniem naukowców to rozwiązanie pozwoli przechować energię nawet przez 20 lat. 

Za projekt odpowiada zespół pod kierunkiem Kaspera Moth-Poulsena, profesora na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Chalmers. Specjalny katalizator o nazwie Molecular Solar Thermal Energy Storage (MOST) pozwala cieczy przekazywać ciepło nawet długo po jej wystygnięciu. 

O niezwykłym projekcie poinformował Jeffrey Grossman, inżynier pracujący z tym materiałem w MIT. Wyjaśnił, że ciecz działa jak akumulator, ale "zamiast elektryczności, do wnętrza wpuszcza się światło słoneczne i wydobywa się z niego ciepło, wyzwalane na żądanie".

d3fin5o

Autorzy projektu wskazują, że rozwiązanie może być wykorzystywane w przyszłości w krytycznych sytuacjach, kiedy wystąpi wzmożone zapotrzebowanie na energię i dodają, że do wytworzenia 250 Wh energii potrzeba ok. 1 kg cieczy. Są również zdania, że ciecz może się sprawdzić w zasilaniu wielu urządzeń gospodarstwa domowego, ale również w przemyśle. 

Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]

Na razie projekt jest jeszcze w fazie rozwoju, mimo że prace nad nim trwają już od kilku lat. Badania współfinansuje Unia Europejska, która przekazała badaczom 4,3 mln euro. Nie jest to jednak pierwsze tego typu rozwiązanie - nad podobnym materiałem pracują również naukowcy z Uniwersytetu Lancaster.

Problem magazynowania energii pozyskanej ze słońca jest kluczowy dla rozwoju technologii opartych na odnawialnych źródłach energii, o czym wspominał również Bill Gates w wywiadzie dotyczącym kryzysu klimatycznego. Niezwykła ciecz opracowana przez badaczy może być odpowiedziom na ten problem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fin5o

Podziel się opinią

Share
d3fin5o
d3fin5o
Więcej tematów