Trwa ładowanie...

Przełom w diagnostyce? PZU Zdrowie sięga po sztuczną inteligencję

PZU Zdrowie wdrożyło w swojej diagnostyce algorytm sztucznej inteligencji, który pomoże w rozpoznawaniu udaru mózgu i dzięki temu może skrócić nawet o kilka godzin czas potrzebny na diagnozę i udzielenie pacjentowi pomocy.
Share
Sztuczna inteligencja pomoże analizować tomografie komputerowe
Sztuczna inteligencja pomoże analizować tomografie komputeroweŹródło: Wikimedia Commons
drx8hjq

Pilotażowy program PZU Zdrowie to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań, które zostało zastosowane komercyjnie. Opiera się ono na algorytmie SI, który z niezwykłą szybkością jest w stanie zdiagnozować stan pacjenta na podstawie badania tomografii komputerowej.

Dzięki temu sztuczna inteligencja jest w stanie znacznie szybciej niż lekarze określić, czy doszło do udaru mózgu. To z kolei pozwoli w zaledwie kilka minut od przeprowadzenia badania, udzielić niezbędnej pomocy pacjentowi.

Model SI został opracowany przez firmę BrainScan na podstawie 40 tys. badań tomografii komputerowej, a następnie przetestowany przez lekarzy radiologów, którzy mieli potwierdzić jego skuteczność.

drx8hjq

"Potwierdzono, że zgodność opisu lekarza radiologa z rozpoznawalnością modułu AI wynosi około 98 proc. Oprogramowane posiada certyfikat medyczny i w dalszym ciągu jest rozwijane. PZU Zdrowie zamierza korzystać z niego w blisko 40 pracowniach diagnostyki obrazowej", podaje firma.

Algorytm generuje wstępną diagnozę, by szybko zwrócić uwagę lekarzy na zmiany mogące zagrażać życiu pacjenta. Nie zastąpi on jednak lekarzy, do których należy ostateczna decyzja o metodzie leczenia. Jednak skrócenie czasu koniecznego na diagnozę, pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich uszkodzeń mózgu, podkreśla PZU Zdrowie.

Potencjał SI w medycynie jest od jakiegoś czasu poddawany testom. Ostatnio wspominaliśmy o tym, w jaki sposób może ona pomóc w diagnostyce i ocenie potencjalnego ryzyka zakażonych koronawirusem. Z kolei sztuczna inteligencja opracowana przez Google pomogła w dokonaniu przełomowego odkrycia z dziedziny biologii.

drx8hjq

Zobacz: Koronawirus w Polsce. Jak się przed nim uchronić? [Wideo]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drx8hjq

Podziel się opinią

Share
drx8hjq
drx8hjq
Więcej tematów