Projekt Ara: pierwsze szczegóły na temat smartfonów z klocków

Projekt Ara: pierwsze szczegóły na temat smartfonów z klocków

11.04.2014 14:30

Projekt Ara to inicjatywa Google'a, dzięki której powstanie otwarta platforma sprzętowa, której użytkownicy, wykorzystując gotowe elementy będą mogli złożyć sobie swój wymarzony telefon. Pierwsza konferencja dla deweloperów odbędzie się 15 kwietnia, jednak już teraz do sieci wyciekło kilka ciekawych szczegółów.

Ambicje Google'a względem idei budowy smartfona z klocków są ogromne. Redakcja serwisu The Next Web dotarła do informacji, z których wynika, że obecnie w przygotowaniu są aż trzy "podstawki" o różnej wielkości. Wymienialne moduły montowane będą właśnie na tych podstawkach (może bardziej odpowiednim określeniem byłoby "endoszkielety"). Jeśli chodzi o rozmiary endoszkieletów (co przekłada się rzecz jasna na rozmiar telefonów), to będą one uzależnione od liczby modułów, które będziemy mogli zamontować na endoszkielecie. Przyjrzyjmy się poniższej ilustracjom:

Obraz
© Trzy rozmiary endoszkieletów, od największego do najmniejszego (fot. www.chip.pl)
Obraz
© Wymiary modułów (fot. www.chip.pl)

Do wyboru mamy trzy rozmiary modułów gotowych do zamontowania na endoszkielecie: najmniejszy (1x1. 20x20 mm, średni (2x1) 43x20 mm i największy (2x2) 43x43 mm. Dodatkowe 3 mm w dwóch ostatnich modułach wynikają z tego, że będą one montowane w miejscu endoszkieletu, w którym nie będzie "ramki" poziomej, której szerokość jak możemy się domyślać to właśnie 3 mm. Z powyższych ilustracji możemy wnioskować, że rozmiary samych telefonów będą wyglądały następująco:

- Ara mini: 112 mm x 43 mm (iPhone 4 dla porównania: 115 mm x 58,55mm)
- Ara średni: 132 mm x 63 mm ( Samsung Galaxy S4 dla porównania: 137 mm x 70 mm)
- Ara phablet: 15. mm x 83 mm (Nokia Lumia 1520 dla porównania: 162,8 mm x 85,4 mm)

Wymienialne moduły montowane będą do endoszkieletu za pomocą magnesów. Moduły mogą być produkowane przez zewnętrznych producentów, więc w chwili obecnej ogranicza nas tylko fantazja inżynierów. Ktoś zechce dołączyć dodatkową baterię, ktoś inny wybierze wysuwaną klawiaturę, czy zdecyduje, że zawsze chciał mieć pulsoksymetr w telefonie. Co ciekawe, endoszkielety będą produkowane tylko i wyłącznie przez Google'a.

Wszystkie informacje pochodzą z udostępnionego przez Google MDK dla deweloperów. Jeśli chcielibyście zapoznać się z całością dokumentu, jest on dostępny do pobrania pod tym adresem.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Nie jesteśmy gotowi na nowe Menu Start"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)