Prezes UKE: z MUX 8 czekamy na pełną ofertę telewizji naziemnej

Prezes UKE: z MUX 8 czekamy na pełną ofertę telewizji naziemnej

Prezes UKE: z MUX 8 czekamy na pełną ofertę telewizji naziemnej
Źródło zdjęć: © SXC.hu
21.03.2014 12:00

Konkurs na ósmy multipleks telewizji naziemnej zgodnie z przepisami
powinien zostać rozstrzygnięty do końca maja. Prezes UKE Magdalena Gaj powiedziała PAP, że z
kluczowymi decyzjami w tej sprawie czeka na pełną ofertę pierwszych multipleksów.

- _ Narażam się na przekroczenie terminów ustawowych, myślę jednak, że jest to zbyt poważna sprawa, abyśmy sztywno trzymali się zapisów ustawowych i rozstrzygali to bardzo szybko. Należy do tej kwestii podejść nie z pośpiechem, a z rozwagą _ - powiedziała PAP szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

MUX 8 obejmuje częstotliwości z zakresu 174-23. MHz. Jego uruchomienie oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały. Proces zagospodarowania kolejnego pasma częstotliwości został uruchomiony pod koniec października 2013 r. i zgodnie z prawem telekomunikacyjnym rozstrzygnięcie w drodze konkursu powinno nastąpić do końca maja br.

- _ Nie podejmowaliśmy do chwili obecnej żadnych czynności związanych z przygotowaniem warunków tego konkursu, ponieważ jeszcze pierwszy etap cyfryzacji nie został zakończony i pierwsze trzy multipleksy nie do końca są obsadzone i uruchomione. Nastąpi to 28 kwietnia, kiedy ostatni nadawca wejdzie na multipleks pierwszy _ - podkreśliła Gaj. Ofertę kanałów nadawanych drogą naziemną jako ostatni dopełni edukacyjny Fokus. Z trzech bezpłatnych multipleksów nadawane będą docelowo 24 kanały.

- _ Myśleliśmy, że ten moment będzie najlepszy, żeby rozpocząć dyskusję i zastanowić się nad tym, jaki model tego multipleksu ósmego wybrać, czy dostęp do niego powinien także być bezpłatny, czy też nie ma już miejsca na kolejne bezpłatne kanały odbierane drogą naziemną, ponieważ rynek reklamy jest przesycony i może to powinna być telewizja płatna _ - zaznaczyła prezes UKE.

Warunki konkursu na wniosek UKE ma wyznaczyć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która zgodnie z przepisami powinna uwzględnić "pozaekonomiczne interesy narodowe dotyczące kultury, języka i pluralizmu mediów". Według Gaj po 2. kwietnia "Krajowa Rada będzie miała pełny obraz rynku telewizyjnego i będzie mogła wskazać warunki konkursu, jakie treści programowe powinny być dostępne, bo będzie widziała brak lub nadmiar w dotychczasowej ofercie".

Szefowa UKE chce też w sprawie zagospodarowania multipleksu ósmego skonsultować się z ministrami kultury oraz administracji i cyfryzacji.

Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości zainicjowała spółka Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowej i telewizyjnej, która w październiku 201. r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX 8. Zgłosiło się 18 spółek, wobec czego UKE ogłosił, że zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości i uznał za konieczne rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie.

Zainteresowanie częstotliwościami, obok Emitela, zgłosili: Agora, Alvernia Studios, BCAST, Discovery Polska, INFO-TV-FM, ITI Neovision, Kino Polska TV, Michał Winnicki Entertainment, Pressmedial, RDF2. Telestar, Telewizja Polska, TVR, TVS, UPLINK Krzysztof Zagórski, ZPR, TV Puls, Platforma Mediowa Point Group.

Emitel wnioskował o zostanie aktywnym operatorem MUX 8. Oznaczałoby to, że Emitel zarządzałby multipleksem nie tylko pod względem technicznym, ale także pod względem doboru programów. W takim trybie UKE przyznało Grupie Cyfrowego Polsatu multipleks czwarty. Dostęp do MUX 4 jest płatny, z jego oferty można korzystać za pomocą telewizora i urządzeń mobilnych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)