Premiera LG G4! Lepszy niż Galaxy S6 i iPhone 6? Do tego tani!

Premiera LG G4! Lepszy niż Galaxy S6 i iPhone 6? Do tego tani!

Premiera LG G4! Lepszy niż Galaxy S6 i iPhone 6? Do tego tani!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.04.2015 20:41, aktualizacja: 01.05.2015 18:56

W Londynie zakończyła się premiera najnowszego produktu od LG - smartfona LG G4. Niejednokrotnie informowaliśmy was o kolejnych nowościach związanych z nadchodzącym flagowcem. Teraz możemy powiedzieć zdecydowanie więcej - po usłyszeniu prezentacji i bezpośrednim kontakcie z urządzeniem. Brian Na, CEO LG Electronics Europe, tuż po godzinie 17:00 polskiego czasu zaprezentował w Londynie po raz pierwszy najnowszego smartfona od LG. Wiemy o G4 już niemal wszystko i - co najważniejsze - znamy cenę. Czy rzeczywiście waha się ona między 3000 a 3600 zł?

Co nowego? Niejednokrotnie na łamach portalu wspominaliśmy, że smartfony wizualnie są już takie same i niemal niczym się od siebie nie różnią. Podczas konferencji ewidentne odnoszono się w tej kwestii do porównania między sobą iPhone 6 i Samsunga Galaxy S6 . To argumenty, z którymi muszę się zgodzić. Producenci mniej lub bardziej intensywnie starają się zaskoczyć designem swoich telefonów. Dlatego też G4 to przede wszystkim niespotykany dotąd wygląd, podkreślony poprzez skórzaną, tylną klapkę obudowy. LG G4. aby wyglądać wyjątkowo, nie potrzebuje wymyślnych case’ów (okładek), które pogrubiają, ale „nadają charakteru” urządzeniu. Poza tym LG G4 to obok wyglądu również fantastyczny aparat i imponujący wyświetlacz.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Aparat

Po pierwsze i prawdopodobnie najważniejsze, w aparacie G4 mamy do czynienia z najjaśniejszym obiektywem zastosowanym jak do tej pory w telefonie – przesłona ma wartość aż F1.8. W LG G4 dzięki tak dużemu parametrowi jasności obiektywu, do matrycy aparatu dociera o 80 proc. więcej światła niż miało to miejsce we wcześniejszym flagowcu G3. Testując telefon przez kilkanaście minut mogę śmiało powiedzieć, że jest to zdecydowanie zauważalne. LG G4 wyposażono w kamerę o rozdzielczości 16 MPix, która pozwala na wykonywanie naprawdę wysokiej jakości zdjęć. Jest to też zasługa stabilizacji optycznej OIS 2.0. która kompensuje drgania w trzech osiach - dzięki temu jest dwukrotnie skuteczniejsza od stabilizacji OIS+ stosowanej u LG wcześniej.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Nowością w modelu G4 jest tryb ustawień ręcznych, pozwalający na bezpośrednie regulowanie ostrości, czasu otwarcia migawki, czułości ISO, kompensacji ekspozycji oraz balansu bieli. Na brak tych funkcji najbardziej narzekali posiadacze LG G3 z zacięciem do zdjęć. Wszystkie manualne ustawienia działają w bardzo zadowalający sposób. Byłem przekonany, że dyrektor LG Mobile (obszar Wielkiej Brytanii i Irlandii), opowiadając o zaletach tego trybu się przechwala. Nic z tych rzeczy, moje pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. Zaawansowani fotografowie skorzystają zapewne z możliwości zapisywania zdjęć w bezstratnym formacie RAW. Dopełnieniem aparatu w LG G4 jest wskaźnik spektrum kolorów (Color Spectrum Sensor), który po raz pierwszy znalazł zastosowanie w tego typu urządzeniu. Wskaźnik ten określa zawartość barw podstawowych RGB w oświetleniu fotografowanej sceny, a także rejestruje promieniowanie podczerwone odbite od obiektów. Pozwala to na precyzyjne dostosowanie balansu bieli oraz barwy lampy
błyskowej po to, by kolory zdjęcia były maksymalnie zbliżone do widzianych gołym okiem. Inaczej mówiąc, dzięki wskaźnikowi czerwień już nigdy nie nabierze jasnopomarańczowych odcieni, a biel nie będzie zżółknięta.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Malowanie światłem to zupełna nowość w urządzeniach LG. Funkcja ta działa zupełnie tak samo, jak w Huawei P8. który niecałe dwa tygodnie temu miał swoją premierę również w Londynie. Przez 4 sekundy możemy uchwycić zamazane światła samochodów, wykonać świetlne napisy (latarką, zimnym ogniem, laserem etc.).

Dwukrotne wciśnięcie klawisza głośności (dolnego) natychmiastowo wykonuje zdjęcie i to w 0.6 sekundy! Jest to najszybciej reagujący na wybudzenie z zablokowanego ekranu smartfon. Do tej pory był to Samsung Galaxy S6. który wykonywał zdjęcie w 0,7 sekundy. Funkcja działa całkowicie bezproblemowo, a smartfon – w przeciwieństwie do szybkiego uruchamiania np. w Huawei P8 – idealnie radzi sobie z prędkim doborem odpowiedniej ostrości. Jest to zasługa przede wszystkim znanego z modeli G3 czy G Flex 2 laserowego autofocusa, którego nie mogło zabraknąć w najnowszym sztandarowym smartfonie w portfolio LG.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Przedni aparat wyposażono w matrycę o rozdzielczości 8 MPix. Dzięki niemu autoportrety i zdjęcia grupowe mają być w pełni wyraźne i bogate w szczegóły - tym bardziej, że nowy model posiada udoskonaloną funkcję Gesture Interval Shot umożliwiającą wykonanie sekwencji czterech zdjęć „selfie”. w dwusekundowych odstępach. To z kolei zwiększa szanse na wykonanie lepszej fotografii nawet w trudnych warunkach. Wyzwalanie takiej migawki jest bardzo łatwe: wystarczy dwukrotnie otworzyć i zamknąć dłoń przed obiektywem aparatu.
Przejdź do
Oceń LG G4 w Katalogu Telefonów TUTAJ
TUTAJ**

Ekran

Wyświetlacz G4 to jednostka Quantum IPS, podobny do tego, stosowany w nowych telewizorach LG. Ten typ ekranu pod wieloma względami przewyższa Quad HD, zastosowany po raz pierwszy w smartfonie LG G3. Dla większej ergonomii, profil modelu G4 został lekko zakrzywiony, kontynuując politykę LG w kwestii większego lub mniejszego zakrzywiania telefonów dla podniesienia komfortu użytkownika. 5,5-calowy panel Quantum IPS ma zapewnić o 20 proc. szerszą paletę barw, 25 proc. jaśniejszy obraz, a także 50 proc. lepszy kontrast niż w G3. Jest to także pierwszy wyświetlacz tego typu wykonany w technologii AIT (Advanced In-Cell Touch), która łączy panel LCD oraz czujnik dotyku w jednej warstwie, dzięki czemu barwy są jeszcze bliższe rzeczywistym, a smartfon szybciej reaguje na dotyk. Za odwzorowanie kolorów odpowiada również kalibracja zgodna ze standardami DCI (Digital Cinema Initiatives) stosowanymi przez czołowe studia filmowe Hollywood. Pierwsze wrażenie, które mam po oglądaniu obrazów na ekranie G4 potwierdzają, że
zapowiedzi pokrywają się z rzeczywistością. Obraz jest bardzo jasny, wyraźny i ostry - nie ma żadnych problemów z dostrzeżeniem szczegółów i najmniejszych detali, a kolory są wyraźne i jednocześnie stonowane, bez nadmiernej, sztucznej korekcji.

Materiały

LG położyło nacisk na dobór materiałów, z których jest wykonany najnowszy telefon z Korei Południowej. Będzie on dostępny w wersji z tylną obudową pokrytą prawdziwą skórą licową i to aż w sześciu różnych kolorach. Przypominam, że smartfony konkurencyjnego Samsunga –. Note 3 i Note 4 posiadały plastikowe plecki imitujące ten materiał. LG wyszło krok naprzód, stwarzając dotąd niespotykane rozwiązanie. Skóra została poddana garbowaniu roślinnemu, podczas którego nie stosuje się agresywnych chemikaliów. Dzięki temu uzyskany materiał jest przyjazny dla środowiska i może być poddawany recyklingowi. Ciekawostką może być fakt, że ciepłe barwy z upływem czasu delikatnie zmieniają swój odcień. W opakowaniu każdy znajdzie dwie obudowy - skórzaną, oraz bardziej klasyczną plastikową.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Jeśli obawiacie się, że skóra może z czasem się niszczyć, a zamienne obudowy (plecki G4 można zdejmować) będą zbyt drogie, do wyboru producent daje również tradycyjne klapki. Najnowszy LG będzie dostępny z plastikową klapką w kolorze białym, ozdobioną przestrzennym wzorem, a także szarym, tytanowym oraz złotym.

Nowy wygląd LG G4 zrywa z jednorodnie płaskim, w pełni metalowym wykończeniem, które chyba stało się już standardem w branży. Wyróżnikiem nowego flagowca jest zakrzywiony profil, dodatkowo podkreślony przez wyświetlacz. Koncepcja Slim Arc nie jest jednak użyta wyłącznie dla ozdoby - pozwala na wygodniejsze i pewniejsze trzymanie smartfona w dłoni, a w przypadku uderzenia wyświetlaczem o podłoże, zapewnia o 2. proc. większą trwałość niż w smartfonach o płaskich ekranach.

Zasialnie

LG zapewnia, że w G4 udało się podwyższyć jakość obrazu nie obciążając przy tym akumulatora. Wyjmowana bateria o pojemności 300. mAh, co jest rzadkością we współczesnych smartfonach klasy Premium. Nasi czytelnicy często - zarówno w serwisie jak i nas naszym facebookowym profilu - sygnalizują, że niewymienna bateria od razu dyskwalifikuje urządzenie w ich oczach, tak więc tutaj LG się rzeczywiście postarało.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Procesor

Akumulator w połączeniu z energooszczędnym procesorem Qualcomm Snapdragon 808 ma pozwalać na intensywne użytkowanie smartfona LG G4 przez cały dzień. Chipset posiada sześć rdzeni: 2 x A5. oraz 4 x A53. Przyznam, że liczyłem na nieco dłuższy czas pracy bez sięgania po ładowarkę. Drugim rozczarowaniem może być właśnie chipset od Qualcomma. Snapdragony w ostatnim czasie są bardzo nieprzychylnie odbierane przez użytkowników ze względu na zbyt wysokie temperatury, jakie osiągają podczas pracy z urządzeniem. Czy LG udało się jakoś pogodzić „naturę” tych podzespołów na tyle, by smartfon się nie grzał? O tym przekonamy się testując G4 w redakcji. Układ graficzny w G4 to Andreno 418. Pamięć RAM to natomiast 3 GB. Premierowy pokaz LG G4 był także pierwszą publiczną prezentacją urządzenia z tymże procesorem (Snapdragon 808).

Interfejs

Przejrzysty interfejs UX 4.0 prezentuje się ciekawie. Nie wierzyłem, że LG w końcu potrafiłoby tak dopracować nakładkę, aby była ona satysfakcjonująca i nie przypominała prostych, ale –. moim zdaniem – cukierkowych ikonek. Okazuje się, że nowy UX jest prosty i intuicyjny zarówno pod względem działania, jak i wyglądu. Ikony mają żywsze kolory oraz zaokrąglone rogi. Efekt jest bardzo przyjemny. Ponadto, widget Smart Notice automatycznie zmienia kolor tła oraz czcionki odpowiednio do tapety wybranej przez użytkownika.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

LG G4 jest pierwszym smartfonem z tą nakładką. Pozwala ona także na łatwe dostosowanie ustawień do indywidualnych potrzeb. W udoskonalonym UX’ie ograniczono liczbę czynności wykonywanych podczas tradycyjnego korzystania ze smartfona, przy jednoczesnym poszerzeniu możliwości konfiguracji dla doświadczonych użytkowników. Galeria zdjęć i filmów wideo uległa modyfikacji –. zwężono paski przy górnej krawędzi wyświetlacza, kolory są wyraźne i jasne, nie drażnią się z całym interfejsem. Co najważniejsze, całość chodzi płynnie i się nie zacina. Posiadacze LG G3 wiedzą, jak bardzo interfejs tego telefonu daje się we znaki przez powolne działanie – tutaj wyraźnie to poprawiono.

Funkcje dodatkowe

- Funkcja Quick Shot pozwala na wykonywanie zdjęć nawet przy wyłączonym ekranie. Innymi słowy pozwala szybko uchwycić moment, bez konieczności ręcznego uruchamiania aplikacji aparatu –. by zrobić zdjęcie wystarczy dwukrotne dotknąć tylny przycisk.

LG G4 wyróżnia się też krótkim (i najprawdopodobniej najkrótszym obecnie) czasem uruchamiania aparatu, który wynosi zaledwie 0,6 sekundy.

- Nowa Galeria pozwala na wyjątkowo szybkie przewijanie masy zdjęć i filmów oraz oglądanie ich na osi czasu. Dzięki Memories są one automatycznie porządkowane w albumy zgodnie z datą i miejscem wykonania ujęcia. Dzieje się to już na poziomie pamięci telefonu, bez konieczności wczytywania plików do chmury.

- Funkcja Event Pocket pozwala użytkownikom na utworzenie jednego wspólnego kalendarza, który poprzez przeciąganie informacji o spotkaniach i wydarzeniach łączy terminarze z różnych stron oraz portali społecznościowych. Dzięki temu po pierwszym skonfigurowaniu nie trzeba oddzielnie logować się do różnych kalendarzy, by mieć dostęp do najważniejszych informacji.

• Udoskonalone Smart Notice analizuje nawyki użytkownika po to, by wyświetlać indywidualne powiadomienia dotyczące pogody, podróżowania itp. Dzięki temu funkcja ta np. zapamiętując codzienną drogę użytkownika do pracy może wyświetlić komunikat „W drodze do metra będziesz potrzebować parasola”.

- Funkcja *Quick Help *zapewnia szybki dostęp do informacji dotyczących obsługi smartfona LG G4. które wyświetlane są bezpośrednio w widgecie Smart Notice. Korzystając z funkcji Quick Help użytkownik może skonfigurować ustawienia smartfona LG G4, a nawet zaplanować rozmowę z centrum obsługi klienta.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

LG G4 zyskało na swoim pokładzie pakiet Google Office oraz bezpłatny dwuletni dostęp do 100 GB przestrzeni dyskowej Google Drive, co znacznie ułatwia pracę np. w podróży. W smartfonie mamy też do czynienia z funkcją MirrorLink, która pozwala kierowcom samochodów Volkswagen wyświetlać interfejs smartfona G4 na ekranie wbudowanym w deskę rozdzielczą. Dzięki temu mogą w prosty i bezpieczny sposób korzystać z listy kontaktów, aplikacji nawigacyjnej oraz muzyki zapisanej w pamięci smartfona. Posiadacze samochodów innych marek będą się musieli niestety obejść smakiem.

Cena to około 2600 zł lub nieznacznie powyżej. LG stanowczo zaprzecza, jakoby smartfon G4 miałby kosztować nad Wisłą 3000-360. zł (tak jak rynek przewidywał wcześniej).

Dostępność kolorów: W Polsce nabyć będzie można skórzaną brązową, czerwoną i czarną oraz wszystkie trzy plastikowe. Pozostae kolory skóry są jeszcze do ustalenia wewnątrz firmy LG.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

_ Z Londynu Sebastian Kupski _ Podstawowe dane techniczne:

• Chipset: procesor Qualcomm Snapdragon 808
• Wyświetlacz: IPS Quantum, 5,5 cala, Quad HD (2560 x 1440 pikseli, 538ppi)
• Pamięć: 32GB eMMC ROM, 3GB LPDDR3 RAM / gniazdo kart microSD
• Aparat: tylni 16MP z obiektywem o jasności F1,8 / optyczna stabilizacja obrazu OIS 2.0 / przedni aparat 8MP z obiektywem o jasności F2,0
• Bateria: 3000 mAh (wymienialna)
• System operacyjny: Android 5,1 Lollipop
• Wymiary: 148,9 x 76,1 x 6,3 - 9,8 mm
• Masa: 155 g
• Sieć komórkowa: 4G / LTE / HSPA+ 21 Mb/s (3G)
• Łączność: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / Bluetooth 4.1LE / NFC / USB 2.0
• Kolory: tylna ścianka ceramiczna- szary metalik / ceramiczna biel / błyszczący złoty /
• tylna ścianka z wykończeniem z naturalnej skóry): czarny / brązowy / czerwony / niebieski / beżowy / żółty (dostępność w zależności od kraju)
• Inne: Ręczne ustawienia aparatu / Gesture Interval Shot / Quick Shot

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (241)