Trwa ładowanie...
d1nus3d

Prehistoryczny pajęczak znaleziony w bursztynie. To "monstrum" ma nawet kolczasty ogon

Jeśli boisz się pająków, to nie polecamy cofać się w czasie. 100 milionów lat temu żyły jeszcze bardziej przerażające kreatury niż teraz. Ten dziwaczny pająk, przypominający trochę skorpiona, jest najlepszym tego przykładem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkrycie przeraziło naukowców
Odkrycie przeraziło naukowców (Nature, Fot: Diying Huang)
d1nus3d

Pająkopodobny stwór został odkryty w południowo-wschodniej Azji. Jest zamknięty w bursztynie i ma najprawdopodobniej ma jakieś... 100 milionów lat. Chociaż to niesamowite odkrycie, na pewno wiele osób może się cieszyć, że te stworzenia już nie chodzą po Ziemi. Z drugiej strony, ten tajemniczy stwór ma zaledwie... 2,5 mm, więc ciężko byłoby go w ogóle zauważyć.

Stworzenie nazwano Chimerarachne yingi. Ma dziwną mieszankę cech, które możemy zauważyć we współczesnych pajęczakach. Posiada osiem pajęczych odnóży i dwa potężne kły z przodu. Z tyłu jego ciała znajduje się długi kolczasty ogon. Naukowcy nie mogą się zdecydować, czym właściwie jest to stworzenie. Określenie go pająkiem jest tylko tymczasowe, gdyż nie do końca nim jest.

Niektóre współczesne pajęczaki, takie jak spawęki skorpionokształtne (znane jako whip scorpions), które nie są skorpionami, mają podobne długie ogony. Jednak w przeciwieństwie do odkrytego gatunku, posiadają potężne szczypce, których używają do walki.

Według badań opublikowanych w Nature, Chimerarachne yingi nie jest pająkiem, ale też dużo mu nie brakuje. Naukowcy jednak poświęcą jeszcze czas, na zaklasyfikowanie tego stworzenia do odpowiedniej gromady. Sporo krewnych aktualnych pająków nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Stąd istnieje sporo braków w naszej wiedzy, co utrudnia odpowiednią identyfikację.

d1nus3d

Podziel się opinią

Share

d1nus3d

d1nus3d
Więcej tematów