Prehistoryczny pajęczak znaleziony w bursztynie. To "monstrum" ma nawet kolczasty ogon

Prehistoryczny pajęczak znaleziony w bursztynie. To "monstrum" ma nawet kolczasty ogon

Prehistoryczny pajęczak znaleziony w bursztynie. To "monstrum" ma nawet kolczasty ogon
Źródło zdjęć: © Nature | Diying Huang
Arkadiusz Stando
06.02.2018 10:50

Jeśli boisz się pająków, to nie polecamy cofać się w czasie. 100 milionów lat temu żyły jeszcze bardziej przerażające kreatury niż teraz. Ten dziwaczny pająk, przypominający trochę skorpiona, jest najlepszym tego przykładem.

Pająkopodobny stwór został odkryty w południowo-wschodniej Azji. Jest zamknięty w bursztynie i ma najprawdopodobniej ma jakieś... 100 milionów lat. Chociaż to niesamowite odkrycie, na pewno wiele osób może się cieszyć, że te stworzenia już nie chodzą po Ziemi. Z drugiej strony, ten tajemniczy stwór ma zaledwie... 2,5 mm, więc ciężko byłoby go w ogóle zauważyć.

Stworzenie nazwano Chimerarachne yingi. Ma dziwną mieszankę cech, które możemy zauważyć we współczesnych pajęczakach. Posiada osiem pajęczych odnóży i dwa potężne kły z przodu. Z tyłu jego ciała znajduje się długi kolczasty ogon. Naukowcy nie mogą się zdecydować, czym właściwie jest to stworzenie. Określenie go pająkiem jest tylko tymczasowe, gdyż nie do końca nim jest.

Niektóre współczesne pajęczaki, takie jak spawęki skorpionokształtne (znane jako whip scorpions), które nie są skorpionami, mają podobne długie ogony. Jednak w przeciwieństwie do odkrytego gatunku, posiadają potężne szczypce, których używają do walki.

Według badań opublikowanych w Nature, Chimerarachne yingi nie jest pająkiem, ale też dużo mu nie brakuje. Naukowcy jednak poświęcą jeszcze czas, na zaklasyfikowanie tego stworzenia do odpowiedniej gromady. Sporo krewnych aktualnych pająków nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Stąd istnieje sporo braków w naszej wiedzy, co utrudnia odpowiednią identyfikację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)